To jedna historii z happy endem. 24-letni Ibrahim, pochodzący z Gambii, uzyskał dyplom pielęgniarstwa z najwyższymi ocenami.
Pracę magisterską obronił w miniony piątek. W ten sposób szczęśliwie skończył się jeden etap jego „podróży nadziei”, w którą wyruszył w 2016 r. ze swojego kraju. Jego historię opisał w „Giornale di Sicilia” Davide Ferrara.
„Mój ojciec był chory” – opowiadał dziennikarzom Ibrahim. „Zdawałem sobie sprawę, że choć otrzymuje jakąś pomoc, lekarzy zawsze u nas brakuje”. Dlatego, już jako nastolatek, podjął decyzję o wyjeździe do Europy, by się uczyć.
Najpierw dotarł do Libii, gdzie udało mu się dostać na prowizoryczną łódź. U wybrzeży Italii wyłowiono go z morza podczas akcji ratunkowej i wkrótce trafił do Palermo na Sycylii. „Tu otwarły się dla niego szeroko drzwi rodziny Giuseppe Verde, profesora prawa konstytucyjnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Palermo, która przygarnęła Ibrahima i Mustaphę, także chłopaka z Gambii, towarzysza podróży, dziś kelnera w Mediolanie” – relacjonuje D. Ferrara.
Państwo Verde pomogli Ibrahimowi ukończyć studia. „Dla nas obaj stali się synami pod każdym względem” – opowiada profesor. „Ich obecność bardzo nas wzbogaciła. Wydaje mi się, że my otrzymaliśmy więcej niż oni: oto zraniona ludzkość weszła do naszego domu, szukając sposobu na przetrwanie. Poznaliśmy cierpienie i silne zaangażowanie w dążeniu do zmiany własnego przeznaczenia”.
W 2020 r. Ibrahim otrzymał także wsparcie włoskiej Caritas, która towarzyszyła mu podczas trzyletniego cyklu nauki uniwersyteckiej dzięki programowi „Apri”, zaproponowanemu przez papieża Franciszka (opiera się na czterech filarach: przyjąć, chronić, promować i integrować). Anna Culotta z Caritas zaznacza, że na czas studiów pielęgniarskich chłopak mógł zamieszkać w Domu św. Karola. „Pomogliśmy mu kupić wszystkie materiały i z nami mógł rozpocząć nowy etap samodzielności” – dodaje.
„Chcę znaleźć pracę i rozpocząć naukę do egzaminu lekarskiego” – zaznacza Ibrahim. „Gdy zdobędę drugi stopień, pomogę mojemu krajowi” – deklaruje.
Ibrahim otrzymał także dotację na studia od Rotary Club – Sicily and Malta International District.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.