W dniach od 1-5 października 2011 roku w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się II Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia (WACOM - World Apostolic Congres On Mercy).
Miejscem spotkania czcicieli Bożego Miłosierdzia z całego świata będzie Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie ostatnie lata swojego życia spędziła św. Siostra Faustyna Kowalska i gdzie dziś istnieje światowe centrum kultu Bożego Miłosierdzia.
Kongres odbędzie się pod hasłem Miłosierdzie źródłem nadziei. W Krakowie zgromadzą się czciciele Bożego Miłosierdzia ze wszystkich kontynentów, by podzielić się doświadczeniami przeżywania miłosierdzia w życiu i głoszenia go światu. Będzie to również czas odczytywania orędzia miłosierdzia w kontekście „nowej ewangelizacji” i szukania nowych metod dawania świadectwa o Bogu miłosierdzia przed światem. W programie Kongresu – oprócz modlitw, spotkań i konferencji w łagiewnickim sanktuarium – jest także ekumeniczna modlitwa za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II na wadowickim Rynku oraz marsz milczenia z modlitwą o pokój i miłosierdzie dla świata na terenie KL Auschwitz-Birkenau. Przewidziane są koncerty i spotkania z krakowianami w parafiach miasta. Uczestnicy Kongresu chcą także wyrazić swoją jedność z Ojcem Świętym Benedyktem XVI i przez tę jedność być znakiem nadziei dla całego Kościoła i świata.
Pierwszy Światowy Kongres Miłosierdzia odbył się w dniach 2-6 kwietnia 2008 roku w Rzymie z inicjatywy ks. kard. Christopha Schönborna i ks. kard. Stanisława Dziwisza. W ostatnim dniu Kongresu jego uczestnicy wzięli udział we Mszy świętej sprawowanej przez Ojca Świętego Benedykta XVI w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Na zakończenie tamtego spotkania ks. kard. Stanisław Dziwisz zaprosił wszystkich do udziału w następnym Kongresie Bożego Miłosierdzia w Krakowie w 2011 roku.
Kraków, miasto Jana Pawła II, jest nazywane Stolicą kultu Bożego Miłosierdzia, ponieważ tu żyła i działała św. Siostra Faustyna Kowalska, Apostołka Bożego Miłosierdzia. W Krakowie-Łagiewnikach znajduje się Klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie 5 października 1938 roku zmarła Siostra Faustyna i została pochowana na klasztornym cmentarzu. W 1963 roku w Krakowie, z inicjatywy abpa Karola Wojtyły, rozpoczął się proces beatyfikacyjny Siostry Faustyny i był prowadzony przez Archidiecezję Krakowską do beatyfikacji w 1993 roku i kanonizacji w Roku Jubileuszowym 2000. W krakowskim klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia był przechowywany Dzienniczek św. Siostry Faustyny, w którym opisała ona swoje przeżycia mistyczne oraz misję głoszenia światu Bożego Miłosierdzia. Tutaj, w 2002 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II zawierzył świat Miłosierdziu Bożemu.
PROGRAM KONGRESU:
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.