II Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia

W dniach od 1-5 października 2011 roku w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się II Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia (WACOM - World Apostolic Congres On Mercy).

Miejscem spotkania czcicieli Bożego Miłosierdzia z całego świata będzie Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie ostatnie lata swojego życia spędziła św. Siostra Faustyna Kowalska i gdzie dziś istnieje światowe centrum kultu Bożego Miłosierdzia.

Kongres odbędzie się pod hasłem Miłosierdzie źródłem nadziei. W Krakowie zgromadzą się czciciele Bożego Miłosierdzia ze wszystkich kontynentów, by podzielić się doświadczeniami przeżywania miłosierdzia w życiu i głoszenia go światu. Będzie to również czas odczytywania orędzia miłosierdzia w kontekście „nowej ewangelizacji” i szukania nowych metod dawania świadectwa o Bogu miłosierdzia przed światem. W programie Kongresu – oprócz modlitw, spotkań i konferencji w łagiewnickim sanktuarium – jest także ekumeniczna modlitwa za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II na wadowickim Rynku oraz marsz milczenia z modlitwą o pokój i miłosierdzie dla świata na terenie KL Auschwitz-Birkenau. Przewidziane są koncerty i spotkania z krakowianami w parafiach miasta. Uczestnicy Kongresu chcą także wyrazić swoją jedność z Ojcem Świętym Benedyktem XVI i przez tę jedność być znakiem nadziei dla całego Kościoła i świata.

Pierwszy Światowy Kongres Miłosierdzia odbył się w dniach 2-6 kwietnia 2008 roku w Rzymie z inicjatywy ks. kard. Christopha Schönborna i ks. kard. Stanisława Dziwisza. W ostatnim dniu Kongresu jego uczestnicy wzięli udział we Mszy świętej sprawowanej przez Ojca Świętego Benedykta XVI w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Na zakończenie tamtego spotkania ks. kard. Stanisław Dziwisz zaprosił wszystkich do udziału w następnym Kongresie Bożego Miłosierdzia w Krakowie w 2011 roku.

Kraków, miasto Jana Pawła II, jest nazywane Stolicą kultu Bożego Miłosierdzia, ponieważ tu żyła i działała św. Siostra Faustyna Kowalska, Apostołka Bożego Miłosierdzia. W Krakowie-Łagiewnikach znajduje się Klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie 5 października 1938 roku zmarła Siostra Faustyna i została pochowana na klasztornym cmentarzu. W 1963 roku w Krakowie, z inicjatywy abpa Karola Wojtyły, rozpoczął się proces beatyfikacyjny Siostry Faustyny i był prowadzony przez Archidiecezję Krakowską do beatyfikacji w 1993 roku i kanonizacji w Roku Jubileuszowym 2000. W krakowskim klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia był przechowywany Dzienniczek św. Siostry Faustyny, w którym opisała ona swoje przeżycia mistyczne oraz misję głoszenia światu Bożego Miłosierdzia. Tutaj, w 2002 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II zawierzył świat Miłosierdziu Bożemu.

PROGRAM KONGRESU:

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
20°C Poniedziałek
rano
30°C Poniedziałek
dzień
31°C Poniedziałek
wieczór
25°C Wtorek
noc
wiecej »