Polska prezydencja w UE oraz przygotowania do piątkowego szczytu państw Europy Środkowo-Wschodniej w Warszawie były tematem rozmowy telefonicznej, przeprowadzonej we wtorek przez prezydentów Polski i Ukrainy, Bronisława Komorowskiego i Wiktora Janukowycza.
"Bronisław Komorowski podkreślił, że Polska liczy na owocną współpracę z Ukrainą" - czytamy w komunikacie kancelarii prezydenckiej w Kijowie. Poinformowała ona, że do rozmowy doszło z inicjatywy strony ukraińskiej.
Janukowycz i Komorowski omówili stosunki między oboma krajami i ocenili, iż rozwijają się one w dobrym kierunku. Ustalili także, że podyskutują na ten temat w trakcie wizyty Janukowycza w Polsce.
Ukraiński prezydent będzie jednym z uczestników warszawskiego spotkania przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej, którego gościem specjalnym będzie prezydent USA Barack Obama.
Kolejnym, ważnym tematem rozmowy telefonicznej prezydentów Komorowskiego i Janukowycza była polska prezydencja w UE.
Kijów negocjuje obecnie z Brukselą umowę stowarzyszeniową, której najważniejszymi elementami będzie umowa o strefie wolnego handlu oraz ułatwienia wizowe. W perspektywie Ukraina chciałaby pełnoprawnego członkostwa w UE.
Kijów liczy, że umowa stowarzyszeniowa zostanie zawarta w czasie, gdy pracami UE będzie kierować Warszawa - mówił Janukowycz w lutym bieżącego roku.
"W 2011 roku zrealizujemy mapę drogową w sprawie wiz i strefy wolnego handlu i niewykluczone, że podczas (planowanej w drugiej połowie roku) polskiej prezydencji w UE podpiszemy umowę stowarzyszeniową z Brukselą" - powiedział wówczas prezydent Ukrainy.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.