Rowerem bezpiecznie do celu

Rozpoczęła się policyjna akcja edukacyjno-prewencyjna "rowerem bezpiecznie do celu". Z tej okazji w niedzielę z Centrum Olimpijskiego na Agrykolę w Warszawie ruszył kilkusetosobowy peleton rowerzystów, który poprowadził wiceszef MSWiA Adam Rapacki.

Odbywająca się pod auspicjami MSWiA policyjna kampania "Rowerem bezpiecznie do celu" jest skierowana głównie do najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Jak mówił w niedzielę dziennikarzom Rapacki chodzi o promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym - szczególnie w kontekście obowiązujących od niedawna zmian dotyczących rowerzystów.

"Rowerzysta może już wyprzedzać inne pojazdy także z ich prawej strony - dzięki czemu sprawniej porusza się w korkach ulicznych. Kierujący samochodami muszą też pamiętać, że ścieżka rowerowa - jeśli biegnie po ulicy i przecina jezdnię - zawsze ma pierwszeństwo" - przypominał Rapacki.

Policyjna kampania rusza już po raz czwarty. Jest inaugurowana zawsze przed Dniem Dziecka i przed sezonem wakacyjnym, gdy - jak wskazują policyjne dane - wzrasta liczba osób poruszających się rowerami po polskich drogach. Rapacki zapowiedział, że w czasie wakacji policjanci będą informować o właściwym wyposażeniu technicznym rowerów, prowadzić nasilone kontrole drogowe, a także sprawdzać posiadanie karty rowerowej.

Ze statystyk wynika, że około 37 proc. wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią piesi i rowerzyści. W 2010 r. rowerzyści uczestniczyli w około 4 tys. wypadków na drodze, w których łącznie zginęło 290 osób, a rannych zostało ponad 3,8 tys. osób. Według Rapackiego sami rowerzyści są sprawcami tych wypadków w 40 procentach - w pozostałym zakresie wina leży po stronie kierujących pojazdami, pieszych i innych przyczyn.

Najwięcej wypadków na polskich drogach z udziałem rowerzystów powodują dzieci i osoby starsze. Najczęstsze przyczyny to nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowo wykonywany manewr skrętu czy nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych.

Rapacki, a także wiceminister infrastruktury Radosław Stępień, grupa reprezentantów Polski w kolarstwie, szefostwo Żandarmerii Wojskowej i Straży Granicznej oraz policjanci poprowadzili peleton kolarski przez stolicę - z Centrum Olimpijskiego do parku Agrykola. Wszyscy mieli na sobie jaskrawe kamizelki zapewniające widoczność, a na głowach rowerowe kaski. Licznie zgromadzeni warszawiacy na rowerach także mogli się zaopatrzyć w te atrybuty cyklistów.

Przejechawszy ulicami stolicy rowerzyści dotarli do parku Agrykola. Tam, w specjalnie przygotowanym miasteczku ruchu drogowego najmłodsi mogą przystąpić do egzaminu na kartę rowerową, sprawdzić swoje umiejętności na torze przeszkód, zobaczyć tresurę psów ratowniczych czy wystawę sprzętu policyjnego i strażackiego.

W Parku Agrykola "Łazienki Północne" w niedzielę od godz. 11.00 do 18.00 można wziąć udział w konkursach oraz turniejach, a także sprawdzić swoje umiejętności z zakresu wiedzy prawa o ruchu drogowym. Uczestnicy otrzymują w nagrodę odblaskowe rowerowe akcesoria. Można też pooglądać m.in. policyjne motocykle i radiowozy, quady, strzelnicę pneumatyczną, z której korzysta Straż Graniczna i kamerę wziernikową używaną przez strażaków oraz ratowników.

Przybyli na piknik mogą też przekonać się osobiście o znaczeniu pasów bezpieczeństwa zapinanych w pojeździe wsiadając do symulatora zderzeń, a także symulatora dachowania. Można też spojrzeć na świat przez "alkogogle" i przekonać się, jak bardzo jest ograniczona nasza percepcja po spożyciu alkoholu. Młodzież i dorośli mogą sprawdzić swoją wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
7°C Czwartek
dzień
8°C Czwartek
wieczór
6°C Piątek
noc
3°C Piątek
rano
wiecej »