Ogólnopolską akcję "Zdrowe wakacje" mającą na celu edukację społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa i zasad udzielania pierwszej pomocy, zainaugurowała w sobotę na molo w Gdańsku-Brzeźnie minister zdrowia Ewa Kopacz.
"Mamy dziś piękne słońce, osób spacerujących po molo będą na pewno tysiące. Chcemy pokazywać jak powinniśmy się zachować wtedy, kiedy spotykamy na swojej drodze osobę nieprzytomną i potrzebującą pomocy" - powiedziała dziennikarzom szefowa resortu zdrowia.
Zdaniem Kopacz, sposoby udzielania pierwszej pomocy trzeba pokazywać "aż do bólu". "Dlatego, że dziś Polacy albo mają obawę, że przystąpią do pomocy i zrobią krzywdę, albo gdzieś w nas drzemie obojętność" - oceniła. "Nie chciałabym, żebyśmy obojętnie przechodzili obok nieprzytomnego człowieka, który leży na ulicy" - dodała.
Kopacz pokazywała spacerowiczom na ułożonych na chodniku manekinach, jak należy we właściwy sposób udzielić pierwszej pomocy.
Na molo w gdańskim Brzeźnie odbędzie się m.in. pokaz współdziałania służb ratowniczych podczas symulacji wypadku łodzi rybackiej. Wezmą w nim udział wodna karetka ratunkowa, naziemny zespół pogotowia ratunkowego oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Jak poinformowała rzecznik prasowy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Justyna Sochacka, akcja "Zdrowe wakacje" powinna uświadomić jak ważne jest, by podjąć akcję ratunkową przed przybyciem fachowych służb medycznych. W przypadku zatrzymania krążenia tylko natychmiast podjęta akcja ratunkowa poprzez udrożnienie dróg oddechowych i masaż serca daje szanse na przywrócenie czynności życiowych.
Akcja "Zdrowe wakacje" odbywa się w sobotę przez kilka godzin w ponad 80 miastach w Polsce.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.