W czasie krótkiej konferencji prasowej na pokładzie samolotu Ojciec Święty Benedykt XVI wyraził zrozumienie dla pewnych obaw chorwackiego społeczeństwa w związku z integracją europejską, podkreślając jednocześnie, że wejście tego kraju do Unii Europejskiej jest logiczne, sprawiedliwe i konieczne.
„Można zrozumieć pewien sceptycyzm kiedy niezbyt wielki naród, jakim są Chorwaci wstępuje do Europy, już jakoś utworzonej: można zrozumieć uczucia lęku z powodu bardzo silnej scentralizowanej biurokracji i abstrakcyjnej kultury racjonalistycznej” – stwierdził papież.
Odpowiadając na pytanie jednego z dziennikarzy zauważył, że większość Chorwatów z wielką radością przyjmuje perspektywę tego kroku. Zaznaczył, iż naród chorwacki ma tożsamość głęboko europejską i należy do Europy Środkowej. „Z tego względu sądzę, że przeważa uczucie radości, z powodu przynależności do świata, w którym Chorwacja zawsze była kulturowo i historycznie, gdzie ma swoje korzenie” – powiedział Benedykt XVI. Zaznaczył, że wejście Chorwacji do Unii Europejskiej jest logiczne, sprawiedliwe i konieczne, podkreślając, iż jest to proces wzajemny, dawania i otrzymywania. Także Chorwacja ofiarowuje swoją historię i kulturę oraz otrzymuje poszerzając swój horyzont na wymianę, która nie powinna mieć jedynie charakteru gospodarczego.
Przewiduje się, że rozmowy akcesyjne z UE powinny zostać zamknięte 23 czerwca br., natomiast referendum w tej sprawie miałoby się odbyć jesienią.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.