Parada Smoków

Kilkadziesiąt smoków przeszło w sobotę przez Kraków podczas XI wielkiej parady smoków. Smoki nawiązywały do mitologii nordyckiej, ponieważ Norwegia była partnerem projektu.

Organizowana od 2000 roku przez Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska Wielka Parada Smoków z kameralnej imprezy przerodziła się w wydarzenie, w którym uczestniczą zarówno dzieci i dorośli mieszkańcy Krakowa, jak i przybysze z innych miast i krajów.

W tym roku parada odbyła się w ramach polsko-norweskiego projektu "Żywioły. Elementer og Mythos. Wielka Parada Smoków" i zawierała elementy nordyckie. Większość smoków, przygotowanych na paradę przez uczniów i przedszkolaków, zbudowana została na elementach łodzi Wikingów, jeden ze smoków płynął na tratwie "Kon-Tiki"

Za najpiękniejszego smoka parady jury uznało smoka z lodowca, zbudowanego przez uczniów szkoły podstawowej z oddziałami integracyjnymi nr 144 z Krakowa. Smok, jeżdżący na kółkach na specjalnej konstrukcji, miał wyraziste, pokręcone nozdrza z gąbki i zębaty grzbiet przypominający stoki lodowca.

"Nasz smok jest smokiem Bjoernem, który się odrodził z lodowca. Został tam uwięziony przez Walkirię, bo z nią walczył. Sięgaliśmy do motywów mitologii nordyckiej, ale chcieliśmy stworzyć coś nowego. Nasz smok powstał na podstawie tego, co zaproponowały dzieci w swoich rysunkach i opowiadaniach" - powiedziała PAP po paradzie Marlena Podgórska ze szkoły podstawowej nr 144. "To jest efekt naszej wizji: żeby się świecił, był lodowy, co sprawdziło się podczas tego upału, bo dodawał nam lekkości" - oceniła.

Wieczorem w zakolu Wisły pod Wawelem odbędzie się multimedialne widowisko, w którym smokom z różnych stron świata towarzyszyć będą efekty pirotechniczne, muzyka i kurtyny wodne. Podczas widowiska zaprezentowane zostaną wielkogabarytowe, pływające i latające smoki (do 25 m długości i 15 m wysokości). Niektóre z nich powstały na podstawie projektów norweskiego scenografa Dinara Dahla, inspirowanych mitologią nordycką. Smoki te wezmą także udział w Wielkiej Paradzie Smoków w Oslo we wrześniu 2011.

Podczas sobotniego widowiska z koncertem wystąpi norweska artystka Martine Lund Hoel. Dodatkowo na Bulwarach Wiślanych w sobotę i niedzielę odbywa się Smoczy Piknik Rodzinny.

Projekt finansowany jest ze środków europejskich Funduszu Wymiany Kulturalnej w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  27°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  19°C Wtorek
  rano
  26°C Wtorek
  dzień
  wiecej »