38-letni o. Joseph przyjął święcenia kapłańskie 2 maja. Jest pierwszym indyjskim kapłanem z tą niepełnosprawnością.
Święceń udzielił mu w Triśurze w stanie Kerala abp Mar Andrews Thazhath. Ojciec Joseph Thermadom należy do Zgromadzenia Świętego Krzyża. Jest głuchy i ma poważne problemy z mową. „Jest pierwszym kapłanem z takimi trudnościami, który pełni posługę kapłańską w kraju azjatyckim, podczas gdy na świecie jest łącznie 26 osób zakonnych z podobnymi niepełnosprawnościami” – pisze „Avvenire”, największy włoski dziennik katolicki.
Neoprezbiter podczas nabożeństw posługuje się językiem migowym. Przed seminarium ukończył studia w Bombaju. Natomiast teologię studiował w Stanach Zjednoczonych, po jej ukończeniu wrócił do Indii, aby wstąpić do Zgromadzenia Świętego Krzyża. „Czuję się powołany przede wszystkim do udzielania sakramentów w indyjskim języku migowym wszystkim niesłyszącym katolikom w moim kraju” – powiedział agencji AsiaNews. „Będę także wspierać powołania Boże osób niesłyszących do kapłaństwa i życia zakonnego, przypominając wszystkim werset z Księgi Kapłańskiej: »Nie będziesz złorzeczył głuchemu. Nie będziesz kładł przeszkody przed niewidomym, ale będziesz się bał Boga twego«” – zaznaczył.
„Avvenire” informuje, że w ogromnym azjatyckim kraju żyje ok. 60 mln ludzi z problemami ze słuchem i mową. Włoski dziennik przypomina także m.in. Cheonga Min-Seo Parka, pierwszego głuchoniemego księdza z Korei Południowej, wyświęconego w 2008 r., który także zaangażował się w opiekę duszpasterską nad osobami z takimi niepełnosprawnościami.
Gazeta zaznacza, że Kościół katolicki należał do propagatorów języka migowego, m.in. dzięki takim postaciom, jak hiszpański mnich benedyktyński Pedro Ponce de León, który pracował już w XVI w. nad problemem komunikowania się osób niesłyszących.
"Czuję się prawdopodobnie tak, jak Polacy, gdy wybrano św. Jana Pawła II."
Ustalenia, które pozwalają na wwóz większości ukraińskich towarów do UE bez cła tracą moc 6 czerwca.
Mieszkańcy regionów terroryzowanych przez zbrojne bandy założyli w stolicy "obóz protestacyjny".
Malijskie Siły Zbrojne (FAMA) wraz z rosyjskimi najemnikami aresztowały ok 100 mężczyzn.
Turecka policja zatrzymała 97 studentów Uniwersytetu Bosforskiego w Stambule .
Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg mógł dokonać nadinterpretacji.