Jak wynika z najnowszego raportu organizacji Lekarze Bez Granic (MSF - Médecins Sans Frontières), wojna w Sudanie doprowadziła do załamania ochrony ludności cywilnej, a społeczności stają w obliczu masowej przemocy, zabójstw, tortur i przemocy na tle seksualnym. Dochodzi też do ciągłych ataków na placówki medyczne.
W raporcie zatytułowanym „Wojna z ludźmi – ludzkie koszty konfliktu i przemocy w Sudanie” opisano, w jaki sposób zarówno Sudańskie Siły Zbrojne (SAF), jak i Siły Szybkiego Wsparcia (RSF) oraz ich zwolennicy sieją przemoc i terror w całym kraju .
Od czasu rozpoczęcia walk w kwietniu 2023 r. atakowano szpitale, miejsca publiczne i domy mieszkalne. Szacunki dotyczące całkowitej liczby osób rannych lub zabitych w czasie wojny są różne.
MSF działająca w ośmiu stanach Sudanu, ujawniła, że tylko w jednym ze szpitali, w Omdurmanie, w okresie od 15 sierpnia 2023 r. do 30 kwietnia 2024 r. leczono 6776 pacjentów z powodu urazów spowodowanych wojną, co stanowi średnio 26 osób dziennie.
Raport przytacza relację pracownika służby zdrowia w szpitalu Al Nao, po ostrzale miasta.
„Przyniesiono około 20 osób, które zaraz potem zmarły, niektóre były już martwe. Większość miała zwisające ręce lub nogi, już po amputacji. Niektóre osoby tylko z niewielką częścią skóry łączącą dwie kończyny. Jeden pacjent trafił z amputowaną nogą, a jego opiekun podążał za nim, niosąc w dłoni brakującą kończynę”.
Raport zawiera doniesienia o przemocy na tle seksualnym i ze względu na płeć, szczególnie w Darfurze.
Badanie MSF przeprowadzone wśród 135 osób leczonych od lipca do grudnia 2023 r. w obozach dla uchodźców w Czadzie wykazały, że 90 procent z nich padło ofiarą przemocy ze strony uzbrojonego sprawcy. Pięćdziesiąt procent doświadczyło przemocy we własnym domu, a 40 procent zostało zbiorowo zgwałconych.
Ustalenia te są spójne z zeznaniami ocalałych przebywających nadal w Sudanie. Wskazują na przemoc seksualną wobec kobiet w domach i na uchodźstwie, co jest charakterystyczną cechą konfliktu.
Raport zawiera również zeznania opisujące przemoc na tle etnicznym wobec ludności w Darfurze. W Nyala w Darfurze Południowym w połowie 2023 r. RSF i sprzymierzona milicja chodziły od domu do domu zabijając ludzi. Celem była społeczność Masalit i inne osoby niearabskie.
Celem ataków cały okres wojny są też szpitale i ośrodki medyczne. W czerwcu Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że w trudno dostępnych obszarach jedynie 20–30 procent placówek opieki zdrowotnej nadal działa.
Wspierany przez MSF szpital Al Nao w Omdurmanie został ostrzelany trzykrotnie. Natomiast we wspieranym przez MSF szpitalu pediatrycznym Baker Nahar w El Fasher, w wyniku wybuchu spowodowanego nalotem w maju zginęło dwoje dzieci, po zawaleniu się dachu oddziału intensywnej terapii.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.