Dokładnie przed 10 laty przybył do Lwowa bł. Jan Paweł II. Z tej okazji w tamtejszej katedrze obrządku łacińskiego umieszczono jego relikwie, a także pamiątki po Papieżu Polaku.
We lwowskich uroczystościach biorą udział goście z Watykanu: abp Nikola Eterović, sekretarz generalny Synodu Biskupów, oraz kard. José Saraiva Martins, były prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
„To właśnie tego samego co dziś dnia, 25 czerwca 2001 r., przed 10 laty nawiedził naszą katedrę we Lwowie Jan Paweł II, modląc się przed cudownym obrazem Pani Łaskawej i przekazując Jej złotą różę – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Mieczysław Mokrzycki. – Na tę uroczystość z Watykanu przybył kard. Saraiva Martins, który odprawił w katedrze liturgię słowa i wygłosił homilię. Następnie w bocznej kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej po uroczystej procesji wokół katedry z relikwiami bł. Jana Pawła II umieścił je w kamiennym klęczniku, a obok obrazu Pani Jasnogórskiej zawiesił jako wota pas Papieża i jego laskę. Później wysłuchaliśmy koncertu chóru chłopięcego Dudarek, po czym abp Nikola Eterović, który był nuncjuszem na Ukrainie w czasie pielgrzymki Jana Pawła II, odprawił Mszę – mówił metropolita lwowski.
Również w Kijowie wspomina się dzisiaj 10. rocznicę podróży Jana Pawła II na Ukrainę. Z tej okazji młodzi katolicy zaplanowali nietypową dla kraju akcję: flash moba pod hasłem: „Papież, Ukraina i ja”. Na Placu Niepodległości młodzi zadają przechodniom pytanie: „Kim jest dla was Papież, co o nim wiecie?”. Kto odpowie, otrzyma w nagrodę polską krówkę z cytatem z papieskich wystąpień. „Chodzi nam o to, by 10. rocznicę wizyty Jana Pawła II przypomnieć jak najszerszemu gronu Ukraińców” – mówi Tetiana Shpaikher, jedna z organizatorek tej ulicznej akcji.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.