Do tragedii doszło we wtorkowych godzinach wieczornych na rzece Niger w centralnej części Nigerii. Wskutek przeciążenia przewróciła się łódź z około 300 osobami na pokładzie.
Do tej pory odnaleziono 14 ciał, 150 osób wciąż pozostaje zaginionych.
Do tragedii doszło podczas uroczyści religijnej w pobliżu wsi Gbajibo, zamieszkałej przez społeczność Mundi. Około 300 osób uczestniczyło w uroczystości religijnej, kiedy doszło do przewrócenia się łodzi z uczestnikami na pokładzie.
Wg lokalnych władz uratowano około 150 pasażerów łodzi, los pozostałej połowy pozostaje niepotwierdzony. Lokalni nurkowie znaleźli w rzece 14 ciał ofiar wypadku.
WION Boat Capsizes In Nigeria: Boat With 300 Passengers Sinks In River Niger | Latest News | WIONW ocenie koordynator ds. sytuacji kryzysowych stanu Niger, Zainab Sulaiman „łódź była przeciążona, co się zdarza. Z powodu ciężaru ludzi, czasami nawet przewożonej żywności łódź się wywraca lub rozpada na dwie części”.
Do wypadków na rzekach w Nigerii dochodzi często, gdyż przepisy bezpieczeństwa na szlakach wodnych, w tym limity obciążenia i używanie kamizelek ratunkowych, często są ignorowane przez korzystających z tego środka transportu, jak i brak egzekwowania przepisów.
W czerwcu co najmniej 108 osób utonęło, gdy łódź z ponad 250 osobami w stanie Kwara, w północnej części środkowej Nigerii, rozpadła się po uderzeniu w kłodę.
W zeszłym miesiącu wskutek wywrócenie się łodzi w północno-zachodnim stanie Zamfara, zginęło ponad 60 osób.
W ocenie jednego z lokalnych urzędników, który chce pozostać anonimowym, na terenach wiejskich ludzie „nawet nie wiedzą, do czego służą kamizelki ratunkowe. Więc nikt ich nie uwrażliwia na temat ich używania. Rząd stanowy powinien był je wszystkie kupić, ale ich nie ma” - cytuje jego wypowiedź serwis VOA.
W ostatnich miesiącach znacznie podwyższył się poziom wód w rzekach na terenie Nigerii, co doprowadza do licznych powodzi w rejonie.
W zeszłym tygodniu nigeryjska agencja hydrologiczna ostrzegła przed potencjalnym ryzykiem powodzi po uwolnieniu wody z kameruńskiej tamy Lagdo.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.