Reklama

Polscy luteranie upamiętniają rocznicę reformacji

Pamiątkę Reformacji obchodzą w czwartek wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Wieczorem w świątyniach odprawione zostaną nabożeństwa. Zabrzmi też hymn luteranów "Warownym grodem jest nasz Bóg", którego autorem był Marcin Luter.

Reklama

"W Kościele Ewangelicko-Augsburskim 31 października jest obchodzony jako Pamiątka Reformacji. Święto nawiązuje do ogłoszenia 95 tez przez augustiańskiego zakonnika ks. dr. Marcina Lutra. Ogłosił je 31 października 1517 r. w Wittenberdze, by zachęcić do dyskusji na temat pokuty i odpustów. Chciał również przypomnieć ówczesnemu Kościołowi o Bogu i jedynym źródle wiary, jakim jest Pismo Święte. Wydarzenie to zapoczątkowało reformację, czyli odnowę Kościoła chrześcijańskiego" - powiedziała PAP rzecznik Kościoła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

Pamiątka Reformacji jest jedynym oryginalnym świętem ewangelickim. Ponad połowa polskich luteranów mieszka na Śląsku Cieszyńskim. W niektórych miejscowościach organizowane jest jedno centralne nabożeństwo dla wiernych wszystkich miejscowych parafii podkreślające jedność ciała, ducha i wiary wyrażanej w miłości i nadziei.

Godfrejów-Tarnogórska powiedziała, że w czwartek program II TVP od godz. 17.00 będzie transmitować nabożeństwo reformacyjne z kościoła w Drogomyślu. W programie II Polskiego Radia o godz. 18.00 będzie emitowane nabożeństwo z kościoła ewangelicko-reformowanego - powiedziała. Parafie będą transmitowały nabożeństwa w internecie.

Pamiątka Reformacji wypada w tym roku w czwartek. Wiernym przysługuje prawo zwolnienia od nauki lub pracy.

Rzecznik przypomniała, że przesłanie reformacji streszcza się w kilku zasadach. Tylko Jezus Chrystus jest zbawicielem, Bożym Synem. Nie ma innych pośredników między Bogiem a człowiekiem. Tylko z Bożej łaski przez wiarę człowiek jest usprawiedliwiony. Tylko Pismo Święte jest źródłem objawienia Boga i drogowskazem w życiu każdego chrześcijanina. Tylko poprzez Słowo Boże głoszone w kazaniu i sakramentach Duch Święty budzi wiarę.

Intencją Lutra nie było tworzenie nowego Kościoła, lecz zreformowanie istniejącego. Pięć wieków temu okazało się to niemożliwe. W 1521 r. Luter zerwał ze Stolicą Apostolską, a ówczesny papież Leon X obłożył go ekskomuniką.

Reformacja uruchomiła procesy, które zmieniły sytuację religijną Europy i zapoczątkowały przemiany kulturowe, społeczne, gospodarcze i polityczne. Ewangelicyzm wpłynął na rozwój kultury, języków narodowych, szkolnictwa, muzyki sakralnej, działalności społecznej i świadomości obywatelskiej w Europie.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny Kościołów luterańskich. Liczy ponad 60 tys. wiernych, z których ponad połowa mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Kościoły luterańskie na świecie liczą około 80 mln członków.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Wtorek
noc
0°C Wtorek
rano
2°C Wtorek
dzień
2°C Wtorek
wieczór
wiecej »

Reklama