Z apelem o oddawanie krwi zwrócił się do społeczeństwa krajowy duszpasterz Honorowych Dawców Krwi (HDK), ks. płk. Zenon Surma, kapelan Ordynariatu Polowego.
Zwraca on uwagę, że w związku z okresem urlopowym i wyjazdami wielu honorowych krwiodawców odczuwalny jest niedobór w bankach krwi. Do tego dochodzi wzmożony ruch na drogach, który jest przyczyną wielu wypadków - powiedział KAI ks. Surma CMF.
Najsilniej odczuwalny jest brak krwi ze współczynnikiem Rh-, to dlatego, że zaledwie niespełna 15 % społeczeństwa posiada taką właśnie krew. „Każdy z nas może ulec wypadkowi, każdy z nas może potrzebować krwi - to jest też apel o nasze bezpieczeństwo” – podkreśla ks. Surma.
Kapelan Ordynariatu Polowego od ponad 30 lat jest honorowym krwiodawcą, oddał już ponad 40 litrów krwi. Organizuje i promuje akcje oddawania krwi wśród żołnierzy i wiernych diecezji polowej. Niedawno taka akcja odbyła się w parafii garnizonowej w Bydgoszczy - krew oddało wówczas ponad 20 osób.
W 2002 r. ks. Płk Surma otrzymał za swoją działalność najwyższe wyróżnienie PCK HDK „Kryształowe Serce”.
Aby zostać dawcą krwi trzeba mieć ukończone 18 lat. W Polsce szacuje się, że obecnie jest ok. pół miliona osób, które regularnie oddają ten cenny dar. Krew może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.