Reklama

Ponowne otwarcie katedry Notre Dame - podano szczegóły wydarzenia

7 grudnia późnym popołudniem przemówieniem prezydenta Emmanuela Macrona na dziedzińcu Notre-Dame, i w niedzielę 8-go Mszą św. sprawowaną przez arcybiskupa Laurenta Ulricha w obecności prezydenta Macrona zostanie ponownie oddana do dyspozycji wiernych i turystów bazylika Notre-Dame w Paryżu – poinformowano podczas konferencji prasowej w stolicy Francji. Archidiecezja paryska ogłosiła pierwsze szczegóły dotyczące uroczystości otwarcia i przygotowań do zwiedzania słynnej na całym świecie świątyni.

Reklama

Oficjalna ceremonia otwarcia odbędzie się późnym popołudniem 7 grudnia i rozpocznie się przemówieniem prezydenta Emmanuela Macrona na dziedzińcu Notre-Dame. W okresie poprzedzającym wydarzenie pojawiły się spory co do tego, czy prezydent Macron przemówi przed katedrą, czy w jej wnętrzu. Francuskie państwo jest właścicielem świątyni i jest odpowiedzialne za jej renowację, podczas gdy arcybiskupstwo Paryża jest jedynym beneficjentem.

Uroczyste otwarcie portalu kościoła przez arcybiskupa Laurenta Ulricha i „ożywienie” organów są częścią późniejszej ceremonii liturgicznej, która zakończy się Magnificat, Modlitwą Pańską, błogosławieństwem i „Te Deum”. Zwieńczeniem wieczoru będzie program kulturalny, w którym szczególne miejsce zajmą muzycy kościelni Notre-Dame.

8 grudnia arcybiskup Ulrich odprawi pierwszą Mszę świętą w odrestaurowanej katedrze o godzinie 10. 30, również w obecności prezydenta Macrona. Liturgia rozpocznie się od uroczystej konsekracji nowego ołtarza. Oprócz 150 biskupów z Francji i całego świata, wezmą w niej udział wierni parafii Notre-Dame oraz osoby potrzebujące pomocy. Po Mszy św. przewidziano poczęstunek dla osób najuboższych. Lista głów państw i szefów rządów z innych krajów, którzy zostaną zaproszeni na uroczystości w dniach 7 i 8 grudnia, jest nadal uzgadniana między Kurią Arcybiskupią a Pałacem Elizejskim.

Otwarcie Notre-Dame będzie kontynuowane w formie świątecznej oktawy do 15 grudnia. Każdego dnia odprawiana będzie Msza Święta dla innej grupy osób: księży, diakonów, seminarzystów i pracowników diecezji, wspólnot zakonnych, darczyńców, organizacji charytatywnych, rzemieślników, uczniów i strażaków. Ocalona od pożaru relikwia Korony Cierniowej powróci do Notre-Dame 13 grudnia o godz. 16. 30 .

Od 8 grudnia katedra będzie otwarta dla zwiedzających od 17. 30 do 22. 00, pod warunkiem wcześniejszej bezpłatnej rezerwacji. Wieczorna Msza św. w dniu 8 grudnia będzie dostępna dla wiernych - również po wcześniejszej rezerwacji. Od poniedziałku 9 do piątku 13 grudnia godziny zwiedzania to od 15.30 do 22.00, a w sobotę 14 i niedzielę 15 od 15.30 do 20.00 . Msze święte będą sprawowane codziennie w czasie oktawy o godzinie 10.30 - celebrowane przez arcybiskupa Ulricha - i 18.30. Od 16 grudnia katedra powróci do codziennych godzin otwarcia od 7.45 do 19.00 i trzech Mszy świętych dziennie (czterech w niedziele).

Odwiedzający mogą bezpłatnie zarezerwować wizytę lub czas modlitwy za pośrednictwem strony internetowej katedry i aplikacji, która zostanie uruchomiona pod koniec listopada. Rezerwacji można dokonywać od 48 godzin przed daną wizytą. Odwiedzający mogą również spróbować szczęścia bez wcześniejszej rezerwacji, chociaż pierwszeństwo mają zarejestrowane grupy pielgrzymkowe i osoby z rezerwacjami. Od Wielkanocy 2024 r. grupy pielgrzymkowe mogą rejestrować się w katedralnym biurze pielgrzymkowym. Swoją wizytę w nadchodzących miesiącach zapowiedziało już 37 000 pielgrzymów.

Aplikacja jest skierowana zarówno do wiernych, jak i turystów, i zawiera praktyczne informacje na temat godzin modlitw, koncertów i wycieczek z przewodnikiem, a także audioprzewodnik i informacje dotyczące indywidualnej wizyty w katedrze.

 „W końcu odzyskujemy centrum naszego życia duchowego w Paryżu” - powiedział z radością arcybiskup Laurent Ulrich na konferencji prasowej w środę rano. Jego wyraźnym życzeniem jest, aby katedra nadal była przede wszystkim miejscem modlitwy, ale pozostała również otwarta dla turystów i odwiedzających. Niedawno francuska minister kultury Rachida Dati zasugerowała pobieranie opłaty za wstęp do katedry od turystów, aby przeznaczyć uzyskane w ten sposób środki na renowację innych budynków kościelnych we Francji. Arcybiskupstwo natychmiast odrzuciło tę propozycję. Dla katolików Notre-Dame jest nie tylko miejscem, w którym mieszka sam Bóg, ale także miejscem spotkania wierzących i niewierzących, podkreślił arcybiskup Ulrich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Niedziela
rano
4°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama