Kościół musi oceniać polityków, ale nie może mieć własnego interesu politycznego – powiedział abp Józef Michalik w sobotę podczas Mszy św. w Kalwarii Pacławskiej.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zachęcał pielgrzymów, aby nie bali się być dobrzy.
„Trzeba zacząć być odważnie dobrym, odpowiedzialnym za wszystko, co się dzieje” – mówił metropolita przemyski w homilii. Przypomniał, że ta odpowiedzialność obejmuje także życie społeczne i polityczne.
„Próbuje się wmówić, że Kościół miesza się do polityki. Owszem. Kościół musi oceniać polityków, ale nie może mieć interesu politycznego, nie może popierać jednej partii, a od drugiej się odwrócić” – podkreślił abp Michalik. „Trzeba patrzeć, kto się troszczy o Polskę, o region, a nie tylko pięknie mówi” – zauważył. Nawiązał przy tym do faktu, że w południowo-wschodniej Polsce zlikwidowano wiele szkół, co będzie powodować wyludnienie tych rejonów kraju. Skrytykował także likwidowanie wielu zakładów, które dawały dochód wielu mieszkańcom, m.in. przeworskiej cukrowni. Poparł także walkę o utrzymanie stanowiska dyspozytora medycznego w Przemyślu.
Abp Józef Michalik podkreślał również odpowiedzialność za zbawienie najbliższych. „Nie może człowiek sprowadzić wiary jedynie do troski o własne zbawienie. Musimy się troszczyć także o zbawienie innych. Matka i ojciec, przyprowadzający dziecko do kościoła, myśli o zbawieniu, tego, kogo kocha. I ma o nim pamiętać aż do śmierci” – mówił.
Stwierdził, że w Europie trwa wojna kulturowa, która nie prowadzi do dobra człowieka, ale polega na walce o ideologię. Dodał, że w Polsce istnieje manipulacja nad prawem rodziców do wychowania dziecka.
Wielki Odpust Kalwaryjski trwa od 11 sierpnia. W niedzielę rano rozpoczną się Dróżki Pana Jezusa. O godz. 18.00 Mszy św. będzie przewodniczył bp Marian Rojek. O godz. 20.30 odbędzie się nabożeństwo w 70. rocznicę męczeńskiej śmierci św. o. Maksymiliana Marii Kolbego, a o 21.30 rozpocznie się koncert zespołu Fioretti. Natomiast o godz. 23.00 do kaplicy św. Rafała przejdzie procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej. O północy rozpocznie się Msza św. prymicyjna neoprezbiterów franciszkańskich.
Sumie z procesją eucharystyczną na zakończenie Wielkiego Odpustu będzie przewodniczył 15 sierpnia w południe wikariusz krakowskiej prowincji franciszkanów o. Paweł Dybka.
Tradycyjnie od wielu lat na sierpniowy odpust do Kalwarii Pacławskiej przybyli pielgrzymi z różnych stron Polski, a nawet z zagranicy. Tegoroczne uroczystości odpustowe związane będą z beatyfikacją Jana Pawła II i 70. rocznicą męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.