Szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz poinformował, że jego klub poprze prezydenckie weto do ustawy o Akademii Lotniczej w Dęblinie. Tomczykiewicz we wtorek rozmawiał na ten temat z Bronisławem Komorowskim. Głosowanie w tej sprawie w Sejmie przewidziane jest w piątek.
Wcześniej w rozmowie z PAP Tomczykiewicz mówił: "Kropka nad +i+ zapadnie po dzisiejszych konsultacjach, ale po burzliwych dyskusjach w klubie skłaniamy się do poparcia weta pana prezydenta".
Po spotkaniu z głową państwa Tomczykiewicz powiedział: "Poprzemy weto pana prezydenta". Dopytywany, zaprzeczył jakoby była to nagła zmiana zdania. Podkreślił, że jego klub miał kilkanaście tygodni na przemyślenia i zapoznanie się z argumentacją prezydenta. "W ostateczności przychylamy się do tego stanowiska" - powiedział Tomczykiewicz.
Na uwagę, że w ocenie opozycji ustawa została przygotowana zbyt pochopnie, Tomczykiewicz odparł, że była ona poparta przez wszystkie siły polityczne, a prace nad nią trwały dość długo.
Przyznał jednocześnie, że w przypadku tej ustawy "nastąpił słaby przepływ informacji między Sejmem a prezydentem".
Jak argumentował, szkolnictwo wojskowe wymaga "kompleksowej, a nie wyrywkowej zmiany". "Dzisiaj będziemy oczekiwali od nowego kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, aby tematem szkolnictwa wojskowego zajęli się kompleksowo, przygotowali jak najszybciej jakąś całościową propozycję" - zadeklarował szef klubu PO.
Ustawę, na mocy której miałaby powstać - z połączenia Wyższej Oficerskiej Szkoły Sił Powietrznych w Dęblinie i Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie - Akademia Lotnicza, Bronisław Komorowski zawetował w marcu.
Sejm uchwalił tę ustawę pod koniec stycznia. Jej autorzy przekonywali, że połączenie dwóch placówek przysłuży się otwieraniu się instytucji wojskowych na rynek cywilny i rozszerzeniu oferty dydaktycznej. Za połączeniem opowiedziały się władze obu instytucji.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.