W Strzelczyskach, małej polskiej wsi koło Mościsk na Ukrainie, odbywa się (16-21 sierpnia) Drugie Międzynarodowe Forum Młodych. Bierze w nim udział młodzież różnych obrządków z Ukrainy, Polski, Francji, Słowacji oraz innych krajów.
Spotkanie pod hasłem „Madryt w Strzelczyskach” zorganizowała międzynarodowa Wspólnota Emmanuel pod patronatem honorowym metropolity lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego. Jak zaznacza gospodarz spotkania, ks. Mieczysław Frytek, podobne inicjatywy odbywały się poprzednio w Wadowicach, a przeniesienie ich przed rokiem na Ukrainę miało przyczyny praktyczne.
Chcieliśmy młodzieży pochodzącej z byłego Związku Radzieckiego, a zwłaszcza z Ukrainy, Rosji, Białorusi, Kazachstanu, Uzbekistanu, bo stamtąd przyjechali na pierwsze forum młodzi, dać możliwość uczestnictwa w takich spotkaniach – powiedział proboszcz ze Strzelczysk. – Takie forum daje im szansę spotkania Boga, ale i drugiego człowieka. Ważnym elementem były tu względy materialne, ponieważ wielu nie stać na paszport, wizę czy chociażby wyjazd do Polski czy Madrytu. Skoro wielu nie mogło wyjechać na dzień młodzieży, postanowiliśmy zorganizować ze Wspólnotą Emmanuel spotkanie na Ukrainie. Planujemy internetowo połączyć się z Madrytem. Chcemy śledzić sobotnie spotkanie młodych z Papieżem, a potem niedzielną Eucharystię i modlitwę Anioł Pański”.
Do Strzelczysk przybyło w sumie ok. 300 osób. Jak zaznaczają organizatorzy spotkania, ich samych zaskakuje panująca wśród młodych jedność, choć są tu przedstawiciele różnych narodów, w tym afrykańscy studenci z Tarnopola: „My bardzo się cieszymy, że młodzi chcieli przyjechać do nas – powiedziała Maria Broda z miejscowej Wspólnoty Emanuel odpowiedzialna za organizację spotkania. – Atmosfera jest bardzo międzynarodowa, są nawet Murzyni oraz goście z sąsiednich krajów. Tworzymy taką jedną dużą rodzinę”.
„Można zaobserwować bardzo ciekawe zjawisko, które widoczne było już na I Forum Młodych – zauważa z kolei Janusz Dziedzic, odpowiedzialny za program spotkania. – Nie ma żadnych problemów ani jakichś zgrzytów pomiędzy młodzieżą polską i ukraińską. Nie ma też problemów związanych z tym, że są tu ludzie różnych wyznań. Jest przecież i grupa młodzieży z Afryki. Nie jestem w stanie powiedzieć, dlaczego tak się dzieje, ale żadne różnice nie są odczuwalne. Nie wiem czy wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że przyjeżdżają tu by uwielbiać Boga, że jest to forma rekolekcji, ale gościnność tutejszych ludzi, atmosfera spotkania i przygotowany program sprawiają, że młodzi się po prostu między sobą świetnie dogadują”.
Uczestników Forum w różnych językach przywitał biskup pomocniczy lwowski Leon Mały, który 16 sierpnia wieczorem przewodniczył Mszy w miejscowym kościele parafialnym. Hierarcha wezwał młodych do modlitewnej łączności w tych dniach z Benedyktem XVI oraz uczestnikami światowego spotkania młodzieży w Madrycie.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.