Reklama

Niemcy po zakończeniu pielgrzymki Benedykta XVI

Zarówno niemieccy biskupi jak i politycy pozytywnie oceniają papieską wizytę w ojczyźnie, choć nie brakuje surowych i kontrowersyjnych komentarzy ze strony prasy.

Reklama

Abp Robert Zollitsch, przewodniczący niemieckiego episkopatu, powiedział, że wizyta papieska dodała Kościołowi w Niemczech odwagi.

We wszystkich spotkaniach z wiernymi, politykami i przedstawicielami różnych środowisk Papież dawał wyraźny sygnał, że chce wysłuchać ich problemów i za każdym razem kierował do nich słowa otuchy – stwierdził wczoraj późnym wieczorem abp Zollitsch podsumowując papieską pielgrzymkę: „Ja osobiście przeżyłem ten czas jako wzmocnienie i dodanie otuchy katolikom, ale i też chrześcijanom innych wyznań w Niemczech. Natomiast w Bundestagu Papież wyraźnie podkreślił fundamentalne chrześcijańskie wartości, na których opiera się nasze demokratyczne społeczeństwo”.

Tymczasem główny organizator papieskiej pielgrzymki w Niemczech i sekretarz niemieckiego episkopatu o. Hans Langendörfer SJ stwierdził, że Papież wyraźnie cieszył się z Kościoła w swojej ojczyźnie i chętnie spotykał się z jego członkami.

Pozytywnie o wizycie Papieża wypowiadali się również politycy. Wiceprzewodniczący Bundestagu Wolfgang Thierse wyraził zadowolenie, że Papież podkreślił wspólną wiarę katolików i protestantów. Podobnie serdecznie o ekumenicznym spotkaniu w Erfurcie wypowiedziała się Katrin Göring-Eckardt, prezes Synodu Kościoła Ewangelickiego w Niemczech.

Zadowolony z papieskiej wizyty był również Alois Glück, przewodniczący Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich, który powiedział, że Papież docenił pracę świeckich w tym gremium. „W tych dniach było widać, że niemieccy katolicy nie są tak zdystansowani do papieża, jak to wcześniej media nagłaśniały” – powiedział Glück, choć nie odniósł się do faktu, że jego świecką organizację Papież upomniał, by nie ugrzęzła w sztywnych strukturach.

Tymczasem niemiecka prasa wizytę Benedykta XVI podsumowuje bardzo różnie. Niektórzy komentatorzy twierdzą, że był to czas „jednoznacznych, ale niewygodnych prawd”, inni, że były „impulsy, ale bez konkretów.” W większości niemieckie media podkreślają, że Papież zawiódł Niemców, bo nie odniósł się do braku księży, wystąpień z Kościoła, interkomunii z protestantami czy kwestii homoseksualistów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Niedziela
noc
-1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama