Tornielli prorokuje

O Andrei Torniellim we Włoszech mówi się, że jest najlepiej poinformowanym watykanistą. Na portali vaticaninsider napisał on właśnie, że...

...najprawdopodobniej w przyszłym roku Benedykt XVI po raz czwarty mianuje nowych kardynałów.

Gdyby Ojciec Święty postanowił zwołać konsystorz w listopadzie 2012 roku, można spodziewać się kreowania 25 nowych purpuratów, z których zdecydowaną większość stanowiliby Włosi – twierdzi Tornielli. Zauważa, że w minionych dniach pojawiły się w Rzymie pogłoski o możliwości zwołania przez papieża konsystorza jeszcze w tym roku, w uroczystość Chrystusa Króla. Za zwołaniem konsystorza w przyszłym roku przemawia, jego zdaniem, liczba możliwych nowych purpuratów. Benedykt XVI przestrzega bowiem ściśle zasady ustalonej przez Pawła VI, by liczba kardynałów-elektorów nie przekraczała 120. W lutym 2012 r. papież mógłby kreować 12 nowych purpuratów, w czerwcu 18, a w listopadzie 25.

Andrea Tornielli twierdzi, że w gronie nowych purpuratów z pewnością znajdzie się wielu Włochów. Wynika to przede wszystkim z nominacji w Kurii Rzymskiej. Potencjalnymi kandydatami do purpury są według niego: prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, abp Fernando Filoni, gubernator Państwa Watykańskiego, abp Giuseppe Bertello, przewodniczący Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej – abp Domenico Calcagno, stojący na czele Prefektury Ekonomicznych Spraw Stolicy Apostolskiej, abp Giuseppe Versaldi a także przewodniczący Papieskiej Rady ds. Interpretacji Tekstów Prawnych, abp Francesco Coccopalmerio. Jednym z nielicznych minowanych ostatnio nie-Włochów na stanowisko prefekta Kurii Rzymskiej jest stojący na czele Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Brazylijczyk, abp João Bráz de Aviz. W związku z przyszłorocznym synodem poświęconym nowej ewangelizacji możliwa jest zdaniem watykanisty także nominacja kardynalska dla przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, abp Rino Fisichelli.

Wśród zmian w Kurii Rzymskiej trzeba wymienić ewentualną nominację nowego prefekta Kongregacji Nauki Wiary, bowiem obecny, kard. William Levada 15 czerwca bieżącego roku ukończył już 75 lat – wiek, w którym zgodnie z prawem przełożeni dykasterii, podobnie jak biskupi diecezjalni, składają na ręce Ojca Świętego rezygnację z pełnionego urzędu.

Wśród diecezji oczekujących na purpurę kardynalską Tornielli wymienia Wenecję, gdzie następca kard. Scoli będzie mianowany na początku przyszłego roku, a także arcybiskupów Florencji, Giuseppe Betoriego oraz Turynu, Cesare Nosiglię. Jest też wiele stolic na całym świecie, oczekujących na purpurę dla swego biskupa.

Benedykt XVI zazwyczaj stosuje zasadę, że nie mianuje kardynałów tam, gdzie emerytowany arcybiskup nie ukończył jeszcze 80 lat. Gdyby konsystorz odbył się w czerwcu przyszłego roku lub później, kapelusz kardynalski mogliby otrzymać na przykład arcybiskup Nowego Jorku, Timothy Dolan, czy prymas Czech, abp Dominik Duka. "Należy pamiętać, że kardynałów ustanawia w sposób nieskrępowany Biskup Rzymski. Można więc oczekiwać niespodzianek, jak ma to zazwyczaj miejsce w chwili, kiedy papież ogłasza zwołanie konsystorza i wymienia nazwiska nowych purpuratów" – przypomina Andrea Tornielii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
13°C Poniedziałek
wieczór
9°C Wtorek
noc
6°C Wtorek
rano
11°C Wtorek
dzień
wiecej »