Wstrzymanie budowy kontrowersyjnej tamy Myitsone jest bardzo pozytywnym znakiem dla całej Birmy – powiedział agencji Fides przedstawiciel komisji sprawiedliwości i pokoju przy tamtejszym episkopacie.
Bp Raymond Saw Po Ray zauważył, że rząd wysłuchał woli narodu, a decyzja prezydenta Thein Seina wywołała powszechny entuzjazm. Kościół katolicki, w sojuszu z innymi wyznaniami, wielokrotnie przypominał rządzącym o niewyobrażalnych konsekwencjach budowy gigantycznej zapory wraz elektrownią wodną.
Chińska inwestycja miała kosztować 3,6 mld dolarów. By ją zbudować, zamierzano wysiedlić 12 tys. ludzi i zlikwidować 63 wsie. Zdaniem Kościoła niespodziewana decyzja o wstrzymaniu budowy daje nadzieje, że w dialogu uda się rozwiązać także pozostałe problemy dzielące Birmę. W przekonaniu komisji sprawiedliwości i pokoju należą do nich konflikty z mniejszościami etnicznymi, jak choćby wojna z separatystami ze stanu Kaczin. Oczekiwany jest również postęp w przestrzeganiu praw człowieka oraz ograniczenie wpływów chińskich w Birmie.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.