Według danych ONZ na świecie brakuje 6,1 miliona nauczycieli, jeśli chce się osiągnąć cel milenijny dotyczący podstawowego wykształcenia dla wszystkich do 2015 roku. Aby zapewnić wszystkim dzieciom podstawowe wykształcenie, należy utworzyć dwa miliony nowych miejsc pracy, wynika z wyliczeń ONZ, ogłoszonych w Nowym Jorku w związku z Międzynarodowym Dniem Nauczyciela.
Około 1,1 miliona dodatkowych sił pedagogicznych należałoby zatrudnić w państwach afrykańskich na południe od Sahary. Również w zachodniej i południowej Azji brakuje ok. 2929 tys. nauczycieli, a w państwach arabskich – ok. 243 tysięcy. W Ameryce Północnej i w Europie Zachodniej należałoby dodatkowo zatrudnić 155 tys. nauczycieli. Pozostałe cztery miliony – to nauczyciele, planowani jako zastępstwo dla tych, którzy odchodzą z zawodu ze względu na emeryturę, choroby i przejście na inne funkcje - stwierdza raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO).
W swoim raporcie UNESCO zwraca uwagę, że 62 procent nauczycieli w szkołach podstawowych na całym świecie stanowią kobiety. W niektórych krajach jest ich nawet 90 procent. Zauważa też, że nauczycielki pracują w coraz gorszych warunkach, są opłacane gorzej od swoich kolegów i mają niższy od nich status społeczny.
Sekretarz generalna UNESCO Irina Bokowa oświadczyła, że jeśli dziewczęta i chłopcy mają mieć równe szanse, aby ich potencjał mógł być właściwie wykorzystany – to zawód nauczyciela musi być bardziej atrakcyjny. Jednocześnie należy uczynić wszystko, aby doprowadzić do równouprawnienia w środowisku nauczycielskim.
Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony jest 5 października. Proklamowano go w 1994 roku na pamiątkę podpisania w 1966 roku „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”, opracowanej przez UNESCO i Międzynarodową Organizację Pracy. W tym roku Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony był pod hasłem „Nauczyciele za równouprawnieniem”. W Polsce Dzień Nauczyciela obchodzony jest od 1972 roku 14 października jako Dzień Edukacji Narodowej.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.