"Droga do jedności" w Brukseli

Zdjęcia, teksty i infografiki przybliżające drogę od komunistycznych dyktatur w Europie Środkowo-Wschodniej po wstąpienie Polski, Czech, Słowacji i Węgier do UE będzie można zobaczyć na wystawie "Droga do jedności: 1945-2004 Komunizm.Solidarność.Unia Europejska".

Ekspozycja będzie czynna od 21 do 28 października w Brukseli.

"Poprzez tę wystawę chcieliśmy pokazać historię Polski od lat 40. XX w. do wejścia do Unii Europejskiej. Pragniemy również przybliżyć losy całej naszej części Europy. Koncentrujemy się głównie na okresie Solidarności i jej roli w odtworzeniu jedności europejskiej. Solidarność przypomina o tak ważnych ideach jak wolność czy prawa człowieka, które leżały u podstaw Unii. Przy tworzeniu wystawy współpracowali z nami m.in. Marzena Sowa i Sylvain Savuia, autorzy komiksu +Marzi+, popularnego w świecie francuskojęzycznym, którzy zrobili dla nas specjalny krótki komiks o przygodach Marzi z Solidarnością" - opowiadał PAP Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski organizującego wystawę.

Interaktywna ekspozycja "Droga do jedności: 1945-2004 Komunizm.Solidarność.Unia Europejska" będzie prezentowana w pawilonie w parku Cinquantenaire w Brukseli. Jak zaznaczają organizatorzy, celem wystawy ma być przybliżenie zwiedzającym z krajów Europy Zachodniej, jak Polacy funkcjonowali w kraju rządzonym przez komunistów, w jaki sposób odzyskali niepodległość i w jakich okolicznościach przystąpili do UE, a także ukazanie, że polska Solidarność zapoczątkowała zmiany, które doprowadziły do obalenia komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wystawę, pomyślaną równocześnie jako gra, podzielono na kilka części. Pierwsza pt. "Komunizm w Europie" ukazuje sowietyzację wszystkich dziedzin życia w Europie Wschodniej i społeczne protesty przeciwko władzom m.in. z lat 1956 i 1968. Głównym elementem tej części jest podzielona "żelazną kurtyną" mapa Europy. Znajdzie się tam również plansza interaktywna z cytatami. Zadaniem graczy będzie dopasowanie ich do nazwiska polityka.

Segment drugi zatytułowany "Gospodarka" pozwoli zwiedzającym prześledzić losy fikcyjnej rodziny przedstawione na drzewie genealogicznym i zapoznać się ze zmianami, jakie nastąpiły w polskiej gospodarce pod rządami komunistów m.in. reglamentacją towarów, kolejkami w sklepach czy rozwojem czarnego rynku. W ramach gry będzie w tym segmencie można ułożyć puzzle z obrazkiem planu idealnego osiedla.

Część trzecią poświęconą kulturze urządzono w przestrzeni przypominającej komunistyczną bibliotekę, z której można przejść przez "drzwi cenzury" do ukrytej drukarni, gdzie powstają opozycyjne ulotki. Zwiedzający może poznać mechanizm inwigilacji, zapoznać się z krajowymi i emigracyjnymi przedstawicielami kultury oraz wydrukować na powielaczu ulotkę.

Historię opozycji i zrywów społecznych z lat 1970, 1976, powstania KOR i pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II przybliży czwarty segment. Gracz wchodzi tu w przestrzeń ograniczoną "ścianą partii", czerwonym niebem z sierpem i młotem zamiast słońca i szarą "ścianą społeczeństwa". Znajdzie się tam także multimedialna kabina, gdzie będzie można zagrać w grę polegającą na wyborze drogi życiowej i zawodowej.

Piąta część, urządzona w jasnym pomieszczeniu, gdzie umieszczono postacie uczestniczące w strajku sierpniowym 1980 roku, przedstawia jego genezę i przebieg oraz powstanie Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych. Gracze będą tu mogli wypełnić zarys znaku Solidarności za pomocą pieczątek odbijanych na ścianie.

Stan wojenny, któremu jest poświęcony segment szósty, przybliżają dane o skali internowań, protestów i ofiar tamtego okresu. Towarzyszą im informacje o podziemnej Solidarności i pomocy dla Polski ze strony społeczeństw zachodnich. Można tu ułożyć puzzle przybliżające wydarzenia z lat 1979-89.

Część siódma pt. "Zjednoczenie Europy" przedstawia okres od wyborów 1989 roku po przystąpienie Polski, Czech, Słowacji i Węgier do Unii Europejskiej. Elementem dominującym będzie tu mapa zjednoczonej Europy w formie świecącego neonu połączona z instalacją interaktywną umożliwiającą graczom zagłosowanie w wolnych wyborach.

W namiocie ekspozycyjnym znajdzie się także przestrzeń dla dzieci, gdzie będą mogły oglądać polskie filmy animowane takie jak "Reksio" oraz "Bolek i Lolek".

Wystawa pod honorowym patronatem przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka jest częścią programu kulturalnego polskiej prezydencji. Udział w jej czwartkowym otwarciu zapowiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski. Partnerem medialnym wydarzenia jest Polska Agencja Prasowa.

Strona Muzeum Historii Polski: www.muzhp.pl

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
16°C Środa
rano
21°C Środa
dzień
23°C Środa
wieczór
20°C Czwartek
noc
wiecej »