Jak zalegalizować pokera sportowego?

Resort finansów zastanawia się, jak zalegalizować pokera sportowego, aby gra ta była zgodna z ustawą o grach hazardowych - poinformował w środę szef Służby Celnej Jacek Kapica. Podkreślił, że obecnie gra w pokera jest możliwa tylko na turnieju w kasynach.

Kapica zapewnił w środę podczas spotkania z dziennikarzami, że resort jest w kontakcie z Polską Federacją Pokera Sportowego i zastanawia się nad znalezieniem rozwiązania, które pozwoliłoby ująć grę w pokera w "formie łagodniejszej, bardziej sportowej" - w reżim ustawy o grach hazardowych.

"Będziemy się nad tym pochylali (...). To temat, który rozważamy przy następnej nowelizacji ustawy o grach hazardowych, jak stworzyć możliwości legalnego uczestnictwa w grze w pokera sportowego" - powiedział.

Kapica powiedział, że Służba Celna prowadzi skuteczne kontrole w obszarze hazardu i nielegalnych gier w internecie. "Zapowiedzieliśmy już dawno, (...) że będziemy to traktowali priorytetowo i takie działania są podejmowane - zarówno dotyczące nielegalnych turniejów gry w pokera, jak i nielegalnych gier hazardowych przez internet" - powiedział Kapica.

Wyjaśnił, że organizacja gry w pokera może się odbywać tylko w ramach turnieju i tylko w kasynie. Dodał, że w przypadku nielegalnego turnieju pokerowego w Szczecinie (który został zorganizowany w poniedziałek wieczorem i przerwany przez policję i Służbę Celną - PAP) izba celna uzyskała informacje o jego organizacji. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa urządzania i uczestnictwa w nielegalnej grze hazardowej przeprowadzono kontrolę.

"W wyniku tego zatrzymano na miejscu ok. 100 osób, z tego kilkadziesiąt osób już na miejscu przesłuchano. Zatrzymano zarówno stoły do gry i żetony. Zebrany materiał dowodowy, w szczególności zeznania świadków wskazują, że mieliśmy do czynienia z organizacją nielegalnego turnieju" - powiedział Kapica.

Poinformował, że osoby zapisujące się do udziału w turnieju wpłacały wpisowe, a wygraną miały być pieniądze. Zdaniem wiceministra nie ma wątpliwości, że nie była to grupa koleżeńska, która się zebrała, żeby pograć w karty dla przyjemności. "Mieliśmy do czynienia z organizacją nielegalnego turnieju gry w pokera na pieniądze" - zapewnił szef Służby Celnej.

Podkreślił, że gra w pokera może się odbywać jedynie w kasynie i na turnieju, a każda inna forma jest nielegalna. "W każdym przypadku, w którym Służba Celna pozyska informacje o tym, że tego rodzaju nielegalna gra hazardowa odbywa się, będzie podejmować działania kontrolne" - zapowiedział.

Kapica, pytany o konsekwencje "pierogowej loterii", którą - bez zezwolenia MF - przeprowadzono podczas letniego festynu we wsi Biesowo w województwie warmińsko-mazurskim, odpowiedział, że jej organizatorki będą potraktowane zgodnie z przepisami prawa.

"Ustawa kodeks karny skarbowy przewiduje, że w przypadku przestępstwa mniejszej wagi może być to potraktowane jako wykroczenie skarbowe. I tak to będzie potraktowane, czyli mandatowane" - powiedział.

Resort poinformował ponadto, że wszczął niedawno pierwsze postępowanie przeciw dziesięciu zagranicznym firmom bukmacherskim (z UE), które w Polsce organizowały przez internet nielegalne zakłady wzajemne. Sylwia Stelmachowska z biura prasowego MF powiedziała, że resort zwróci się do krajów, w których zarejestrowane są te firmy, o udzielenie pomocy prawnej. Kary grzywny grożą nie tylko osobom urządzającym zakłady, ale także graczom, jeżeli ich nazwiska zostaną ustalone.

Stelmachowska poinformowała także, że do ministerstwa trafiły pierwsze wnioski o wydanie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych w sieci. "Liczymy na to, że do końca roku pierwsze zezwolenie zostaną wydane" - powiedziała.

W poniedziałkowym nielegalnym turnieju pokera w klubie Ceremonia w Szczecinie uczestniczyło ponad 100 osób. Do klubu wkroczyło kilkudziesięciu policjantów i funkcjonariuszy Zachodniopomorskiej Służby Celnej i przerwało turniej. Kilkanaście osób usłyszało zarzut udziału w nielegalnym turnieju pokera, za co grozi kara pieniężna. Ustalono także dane mężczyzny, który przyznał się do organizacji turnieju. Grozi mu za to kara pieniężna i kara pozbawienia wolności do lat trzech.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Piątek
wieczór
10°C Sobota
noc
8°C Sobota
rano
10°C Sobota
dzień
wiecej »