Metropolita katowicki abp Damian Zimoń kończy dziś 77 lat. Dzień urodzin obchodzi w Rzymie, gdzie na dziś zaplanowano promocję włoskiej wersji albumu "Mówię do was Szczęść Boże" z homiliami kard. Karola Wojtyły, kierowanymi do uczestników pielgrzymek do Piekar Śląskich.
Przed dwoma laty, zgodnie z wymogami prawa kanonicznego abp Zimoń złożył na ręce papieża Benedykta XVI rezygnację z pełnionego urzędu ze względu na wiek emerytalny, ale papież w sierpniu 2009 r. przedłużył jego posługę w Katowicach o dwa lata.
Abp Damian Zimoń urodził się 25 października 1934 roku w Niedobczycach koło Rybnika. Ukończył rybnickie Państwowe Liceum im. Powstańców Śląskich, następnie wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1957 r. z rąk biskupa Juliusza Bieńka. Po święceniach pracował jako wikariusz kolejno w parafiach: św. Marii Magdaleny w Tychach (1958-1962), Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie (1952-1967), św. Piotra i Pawła w Katowicach (1966-1967), a następnie jako wikariusz adiutor w parafii mariackiej w Katowicach (1967-1969). Od 1975 r. do nominacji na biskupa katowickiego był jej proboszczem.
W latach 1969–1975 pełnił funkcję wicerektora Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Wykładał także w Studium Pastoralnym, Studium Teologicznym oraz na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, pełniąc jednocześnie funkcję Wielkiego Kanclerza Wydziału Teologicznego UŚ.
W latach 1970-1977 kontynuował studia specjalistyczne z zakresu teologii pastoralnej (KUL) i historii liturgii w Papieskiej Akademii Teologii w Krakowie na seminarium ks. prof. Wacława Schenka, gdzie w 1977 roku uzyskał doktorat. W 1970 r. został powołany w skład Diecezjalnej Rady Pastoralnej, w październiku 1975 r. - członkiem Diecezjalnej Rady Pro Disciplina Seminarii; w 1976 r. - przewodniczącym Diecezjalnej Komisji Liturgicznej. W tym okresie pełnił także funkcję sekretarza Rady Kapłańskiej Diecezji Katowickiej. Brał czynny udział w pracach I Synodu Diecezji Katowickiej (1972-1975) i Synodu Krakowskiej Prowincji Kościelnej.
W 1974 r. wszedł w skład redakcji „Gościa Niedzielnego". W styczniu 1975 r. otrzymał nominację na członka Komisji Episkopatu Polski do Spraw Duchowieństwa.
3 czerwca 1985 r. został mianowany biskupem katowickim, a po reorganizacji administracji kościelnej, 25 marca 1992 r. - arcybiskupem metropolitą katowickim. W jego biskupim herbie znajduje się hasło "Głosimy Chrystusa ukrzyżowanego", znak ryby oraz herb Odrowążów - rodu, z którego wywodził się jeden z patronów diecezji katowickiej, św. Jacek.
Z ramienia Konferencji Episkopatu Polski pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa, był członkiem Rady Stałej oraz opiekunem duszpasterstwa głuchoniemych. Jest członkiem Rady ds. Ekumenizmu i Komisji Duchowieństwa.
Abp Zimoń jest laureatem doktoratu honoris causa Uniwersytetu Śląskiego za wkład w kulturę Śląska i propagowanie godności ludzi pracy. Jest także honorowym obywatelem kilku miast regionu Górnego Śląska, w tym Rybnika, Tychów i Piekar Śląskich. Współpracuje z Radiem eM, regionalną katolicką rozgłośnią archidiecezji katowickiej.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.