Reklama

GN: Misja Asyżu

„Panuje atmosfera zadumy i wzruszenia. Chodzi przecież o pokój na świecie, jak to ujął patriarcha Konstantynopola Bartłomiej: o przyszłość ludzkości, nie o historyczne i kolorowe spotkanie. O los nas wszystkich”. Nowością w stosunku do spotkania w Asyżu, zorganizowanego 25 lat temu przez Jana Pawła II, było zaproszenie przedstawicieli grupy ateistów, którzy są otwarci na Boga i transcendencję.

Reklama

Benedykt XVI zaznaczył, że to również od wierzących zależy, czy niewierzący będą w stanie odnaleźć Boga, chrześcijanie bowiem odpowiadają za jakość swojego świadectwa.

Poza tym w najnowszym "Gościu Niedzielnym":

 

Kościół w skarbonce [Jacek Dziedzina]

Z czego utrzymują się Kościoły w Europie? Modeli jest wiele, bo każdy kraj reguluje zależność finansową państwo - Kościół na nieco innych zasadach. Autor przygląda się różnym rozwiązaniom zastosowanym w największych krajach europejskich, wskazując jednocześnie ich historyczne i społeczne uwarunkowania. W Polsce najczęściej przywoływany jest model węgierski lub włoski, z pewnością jednak nie da się ich przenieść na nasz grunt w skali 1:1. Najistotniejsze, by unikać dwóch skrajności: całkowitego uzależnienia finansowego Kościoła od państwa oraz całkowitego zerwania tej zależności, w sytuacji, gdy wspólnoty kościelne są organizacjami działającymi na rzecz całego społeczeństwa.

 

Tyskie. Mocne [Marcin Jakimowicz]

W ostatnim Tyskim Wieczorze Uwielbienia wziął udział dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, który opisuje tłum modlący się pieśniami chwały i chorych odzyskujących zdrowie. Przytacza również świadectwa osób uczestniczących w Wieczorze Uwielbienia oraz dzieli się swoim doświadczeniem jedności Kościoła. Stwierdza, że ludzie wracają z tych spotkań przemienieni. „Kilka tysięcy stłoczonych jak sardynki w puszce ludzi ukryło się pod płaszczem Maryi” – podsumowuje dziennikarz.

 

Cud siostry Weroniki [ks. Tomasz Jaklewicz]

„Gość Niedzielny” opisuje boom powołaniowy w Hiszpanii, gdzie do nowego zgromadzenia Iesu Communio wstąpiło ponad 200 dziewcząt na przestrzeni zaledwie kilku lat – wszystkie mają poniżej 40 lat, są dobrze wykształcone i wiele z nich było związanych z ruchami odnowy Kościoła. Na czele zgromadzenia stoi siostra Weronika Berzosa, która swoją drogę powołania zaczynała w klasztorze klarysek. Siostra Weronika pragnęła odnowy życia zakonnego i chciała, aby duchowość klasztoru promieniowała na zewnątrz. „Jej istnienie jest dowodem, że Bóg może zamienić wyschniętą ziemię w oazę. A może jest także drogowskazem, inspiracją dla klasztorów cierpiących na brak powołań” – stwierdza ks. Tomasz Jaklewicz.

 

Jest krzyż, jest wolność [Andrzej Grajewski]

W sytuacji, gdy w dyskusji publicznej pojawiła się kwestia zdjęcia krzyża z sali obrad sejmu, Andrzej Grajewski przypomina, że „Krótka retrospektywa dziejów najnowszych przekonuje, że im bardziej przestrzeń publiczna była dla znaku krzyża otwarta, tym więcej było w Polsce wolności i demokracji. Polska bez krzyża w miejscach publicznych była zaś krajem pozbawionym zewnętrznej i wewnętrznej suwerenności, gdzie łamano prawa człowieka i narodu”. Autor zwraca uwagę na fakt, że za każdym razem, gdy krzyż rugowano z przestrzeni publicznej, stanowiło to wstęp do ograniczania suwerenności naszego kraju. Ktokolwiek chciał przejąć władzę nad Polakami, zawsze w pierwszej kolejności sięgał po krzyż. Z drugiej strony, w okresach wolności ludzie spontanicznie wracali do symbolu krzyża, umieszczając go w przestrzeni publicznej.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama