Komentarze 29
 • Yanosh
  10.10.2018 21:07
  Ks. Kardynał Nycz, przez ostatnie 3 lata nie wypowiadał się oficjalnie jako przedstawiciel Kościoła o przyjmowaniu uchodźców, a jedynie w prywatnych rozmowach czy też osobistych wywiadach- dlaczego? bo czuł, że społeczeństwo było przeciwne, bo poprzedni rząd zdradził okradając Polaków i hołubił wszystkich - TYLKO NIE swoich obywateli. Kościół oficjalnie poprzez Caritas zapewniał że trzeba pomagać na miejscu i tak pomagaliśmy płacąc na rodzinę w Syrii, uczestnicząc w zbiórkach - Ale oto wyszło, że uchodźcy w pierwszej fazy pochodzili z Bliskiego Wschodu i ... ich wchłonął Zachód. Teraz nie ma uchodźców z terenów objętych wojną, przybywają z płn. Afryki do swoich metropolii - czyli dawnych krajów kolonialnych. Ksiądz Kardynał - odnoszę wrażenie - żyje w oderwaniu od społeczeństwa polskiego. Jeśli ja po 44 latach pracy zarabiam 3100 zł - i mam na utrzymaniu rodzinę , nie mam własnego mieszkania - nie godzę się, aby młody zdrowy człowiek z Afryki , który nie podejmie (nie podejmuje) czy nie chcąc podjąć pracy , dostawał w Polsce 1000 Euro z polskich czy unijnych pieniędzy! Głęboko ubolewam, że giną uchodźcy na Morzu Środziemnym i traktuję to jako tragedię także moją, ale uchodźcy drenowani byli - najpierw przez z Turków, później Greków (za zgodą rządów Turcji i Grecji!!) , a teraz drenowani są przez korsarzy którzy kasują od biednych uchodźców po 10 tys. $ za przewóz do Europy. Ksiądz kardynał mówi tylko i wyłącznie o skutkach - Kościół i wierni robią co mogą - ale mające władzę wszechpotężne rządy najbogatszych państw nie zrobiły NIC aby zmienić sytuację w krajach Afryki - choć przez 150 ostatnich lat zbudowały sobie potęgi na bogactwach i niewolnictwie ludzi = obywateli krajów skąd dziś pochodzą uchodźcy. Podobnie Rosja zaś trzyma się mocno w swojej bazie w Latakija w Syrii, i nic ją nie obchodzą uchodźcy. Nie mówiąc już o polityce Izraela...
  • Dremor
   10.10.2018 23:42
   Uchodźca przebywający w ośrodku w Polsce otrzymuje 70 złotych zasiłku. W Niemczech dostanie 137 euro, we Francji trochę ponad 200 euro. Nie wiem skąd wziąłeś te "1000 euro". Zasiłek przysługuje tylko na okres rozpatrywania wniosku azylowego, po otrzymaniu statusu uchodźca traktowany jest jak każdy inny obywatel.

   Nieprawdą jest też twierdzenie, że obecna fala migracji nie pochodzi z krajów ogarniętych wojną. Nadal większość imigrantów stanowią Syryjczycy, Irakijczycy i Afgańczycy. Z krajów Afryki uchodźcy przybywają z Nigerii gdzie trwa wojna z Boko Haram i Erytrei, która porównywana jest z Koreą Północną, jeśli chodzi o prawa człowieka. Ludzie uciekają też z Gwinei, gdzie teoretycznie nie ma wojny, a w praktyce na jej terenach toczą się walki w ramach wojny domowej w Sierra Leone.
   • halinkaa
    11.10.2018 00:25
    porównaj przyrost naturalny, wysokość emigracji, koszty życia do zarobków, liczbę samobójstw a wyjdzie, że wskaźniki prawie jak na wojnie, chyba cynizm by przemawiał za tymi, co tu chcą ściągnąć Murzyna, kiedy się autochton nie wyrabia, albo też chodzi o wymianę ludności na taką co jest lepiej przystosowana do życia w wyzysku i bez krytycyzmu do władzy, prawdziwy DEUS EX MACHINA co jakiś czas wypycha ten temat ustami niektórych hierarchów, może by zdradzili jego pochodzenie
   • Dremor
    11.10.2018 00:31
    Porównałem. Za Chiny nie chce wyjść tak, jak na wojnie.
   • halinkaa
    11.10.2018 10:47
    masz chłopie dyżur, minuta po minucie odpowiedź na każdy wpis jeszcze zdążyłeś w te trzy minuty sprawdzić wszystkie wskaźniki?
   • Dremor
    11.10.2018 11:06
    Soros płaci od wpisu, trzeba się wysilić ;)

    A tak serio, to akurat sytuację ekonomiczną i demograficzną Polski znam, porównanie naszej emigracji (statystycznie 107 tysięcy rocznie od 2004 roku) z emigracją chociażby z Syrii (statystycznie 750 tysięcy osób rocznie), czy zmiany poziomu życia itp. można zrobić w minutę, jak się pamięta wskaźniki. Ja akurat pamiętam, nic na to nie poradzę :)
 • RA-MI
  10.10.2018 23:58
  Minister Beata Kempa w naszym imieniu (z naszych podatków) szczodrze finansuje opiekę nad uchodźcami w obozach na Bliskim Wschodzie i nie tylko, ofiarowujemy dobrowolne datki na działalność Caritas i innych organizacji, które pomagają uchodźcom, odpowiadamy ofiarnie na wszystkie apele o zbiórkę pieniędzy i różnych produktów na wszelakie dzieła charytatywne organizowane przez KK - to wszystko jest oznaką naszej wrażliwości na ludzką biedę. Cóż jeszcze mamy zrobić - my, jedno z najbiedniejszych społeczeństw Europy, Ks. Kardynale? Z wielkim trudem utrzymujemy nasze rodziny na poziomie, który nigdy nie dorówna podstawowemu poziomowi życia bogatych krajów Europy, wpadamy niejednokrotnie w kredyty, a nawet w spiralę zadłużenia, dla wielu polskich rodzin 500+ stało się realną pomocą i ucieczką przed ubóstwem - to jest większościowy obraz polskiego społeczeństwa!
  • Dremor
   11.10.2018 00:28
   Nie jest to prawda. Na pomoc uchodźcom przekazujemy najmniej z wszystkich państw OECD. Dwukrotnie mniej, niż Czechy, mimo, że jesteśmy bogatsi od nich. Więcej na uchodźców przekazuje biedniejsza od Polski Słowenia. Nasz udział w pomocy uchodźcom ogranicza się do minimalnych, obowiązkowych kwot, głównie w ramach instrumentu tureckiego. Nie bierzemy udziału w pomocy w ramach Światowego Funduszu Żywności. Statystycznie każdy Polak rocznie wydał na pomoc uchodźcom 2,2 złote.

   Co do tego 500+ i ratunku przed ubóstwem, to też spora przesada, tak samo, jak stwierdzenie, że ubóstwo dotykało większości społeczeństwa. W Polsce w 2017 roku ubóstwo dotyczyło 4,3% gospodarstw domowych, troszkę za mało, by mówić o większościowym obrazie.
   • RA-MI
    11.10.2018 06:28
    DREMOR proszę podać źródła tych informacji.
   • Dremor
    11.10.2018 08:36
    Oficjalne dane rządu odnośnie mechanizmów pomocowych zestawione z danymi z innych krajów. Nasza pomoc jest żenująco niska i nieproporcjonalna do naszych możliwości na tle innych krajów.
   • tadeuszogorek
    11.10.2018 09:31
    DREMOR - podaj źródła, aby wszyscy dowiedzieli się SKĄD czerpiesz takie dane :)
    "Oficjalne dane rządu odnośnie mechanizmów pomocowych" przetworzone przez Gejzete Aborczą, TVN, etc. czy felietony lisa mają zwykle dużo danych, ale zaskakująco mało PRAWDY...
   • Dremor
    11.10.2018 11:15
    Wystarczy strona Centrum Informacyjnego Rządu, nie trzeba szukać po TVNach.
   • tadeuszogorek
    11.10.2018 17:42
    A jednak nie stać cię na podanie linka... Domyślam się, że dane zostały pomysłowo "przetworzone"...?
 • Yanosh
  11.10.2018 00:42
  Data 16 XI 2016 r."Ile kosztuje Niemcy rocznie każdy uchodźca? Tyle co mały samochód

  Wydatki na każdego syryjskiego uchodźcę wynoszą niemieckiego podatnika przeciętnie 11 800 euro rocznie.

  Berlin Flüchtlingsunterkunft Junge Fahrrad (Imago/C. Mang)

  Kontenerowa wioska dla uchodźców w Berlinie

  Utrzymanie każdego syryjskiego uchodźcy w Niemczech kosztuje podatnika przeciętnie 11 800 euro rocznie. Informację tę podaje tabloid „Bild”, powołując się na odpowiedź rządu Niemiec na interpelację klubu parlamentarnego Lewicy.

  W kwocie tej mieszczą się koszty zakwaterowania, utrzymania, opieki nad młodocianymi uchodźcami, którzy przybyli do Niemiec bez opieki dorosłych, przedszkola dla dzieci, szkoły, kursy językowe i organizowanie schronisk. Nie mieszczą się w niej natomiast koszty szkolenia zawodowego i innych inicjatyw na rzecz integracji ekonomicznej osób ubiegających się o azyl oraz wydatków w związku z deportacją migrantów, którzy nie otrzymali azylu.
  • Dremor
   11.10.2018 09:07
   Zauważ tylko, że większość tych kwot trafia do kieszeni Niemców, a nie uchodźców. Korzystają niemieccy właściciele mieszkań, którzy dostają od rządu pieniądze za udostępnianie swoich lokali uchodźcom, korzystają nauczyciele prowadzący kursy językowe i przystosowawcze. Do kieszeni migranta w formie gotówki trafia z tego rocznie niecałe 1600 - 2700 euro.

   Jednocześnie Niemcy odnotowują znaczący wzrost zatrudnienia wśród uchodźców. Spośród 1,5 miliona przybyszów ponad 300 tysięcy ma już pracę, 482 tysiące aktywnie poszukuje pracy, jedynie 187 tysięcy jest zarejestrowanych jako bezrobotni.

   Niemcy to naród kierujący się zyskiem, gdyby im się nie opłacało przyjmować uchodźców, to by tego nie robili.
   • halinkaa
    11.10.2018 13:55
    czyli mają 1,2 mln nie zaadaptowanych przybyszów, nie pracujących z którymi nie mają co zrobić, chętnie by ich komuś odstąpili, zanim się zaczną co niektórzy denerwować albo zajmą jakąś mniej legalną formą zarobkową, do Polski by było najbliżej i najtaniej, i tak to się serce kardynała litością ścisnęło
   • Dremor
    11.10.2018 16:08
    1,5 miliona to liczba wszystkich uchodźców, z czego nie wszyscy są osobami zdolnymi do pracy, są wśród nich dzieci i starcy, do tego nie zapominajmy, że możliwość starania się o pracę jest możliwa dopiero po rozpatrzeniu wniosku azylowego. Jednocześnie Niemcy mierzą się z plagą pracy na czarno wśród uchodźców, którzy jeszcze nie posiadają prawa do pracy.

    Niemcy nie mają zamiaru "odstępować" nikomu swoich uchodźców, plany relokacji dotyczą osób przebywających w Grecji i Włoszech, które to kraje mierzą się z kryzysem.
 • halinkaa
  11.10.2018 00:44
  Czechy per capita mają lepsze wskaźniki od nas i w dochodach i w dzietności, tak się martwisz losem biednych i uciśnionych przeleć się po działkach, ziemiankach w podmiejskich lasach i podobnych ośrodkach "hotelowych" policz bezdomnych zorganizuj wikt, opierunek, godziwe zajęcie, potem się użalaj nad mieszkańcem Nigerii lub innej Erytrei
  • Dremor
   11.10.2018 08:32
   Średnia płac w Czechach jest porównywalna, ciut niższa niż u nas, dzietność mają niemalże identyczną, a jeśli uwzględnić różnicę w metodologii, to u nas jest wyższa.

   Porównywanie polskiej bezdomności z problemem uchodźców to nieuprawniony populizm. O ile problem bezdomności wynika w głównej mierze z czynników dotyczących samej osoby bezdomnej (najczęściej alkoholizm, przestępczość i narkomania) o tyle problem uchodźców wynika z czynników niezależnych i niezawinionych (wojna, terroryzm, łamanie praw człowieka, czynniki makroekonomiczne). Relatywnie łatwiej i niższym kosztem można pomóc uchodźcom, jednocześnie zabezpieczając ich przed wtórnym problemem, który przyczynia się do powstawania bezdomności (uchodźca bez środków staje się bezdomnym). Tak więc pomoc uchodźcom i migrantom w pierwszej kolejności jest o tyle korzystna, że zapobiega rozrostowi problemu wtórnego, jakim jest bezdomność.

   Co do samego zdania o mieszkańcach Nigerii, czy Erytrei, dla mnie jako katolika są to tacy sami ludzie, jak wszyscy inni i nie widzę potrzeby jakiegoś różnicowania i wartościowania w kategoriach swój i obcy.
  • halinkaa
   12.10.2018 09:47
   potrzeba mocniejszych opisów to proszę: "patologia smród bród i ubóstwo gnijący ludzie bezdomni śpiący w ubikacji warunki gorsze jak w ubojni, pluskwy, opiekunowie wysłannicy szatana udają pobożnych a jedzenia żałują ci dać jak się spóźni ktoś na obiad czy kolacje 5 minut" to z noclegowni, na całą diecezję nie ma ani jednego ośrodka diecezjalnego typu hostel dla bezdomnych, tyle zaś było zwrotów mienia kościelnego i pewnie wszystko poszło do sprzedaży dla deweloperów a pieniądze nie wiadomo na co, za to nie brakuje ośrodków hotelowo-rekreacyjno-modlitewnych, walczących o dotacje unijne itp.
 • apendula_niewdziosek
  11.10.2018 09:31
  Pomagać należy najsłabszym, a nie najsilniejszym. Najsłabsi nie mają siły i kasy na podróż do Europy.
  • Dremor
   11.10.2018 11:13
   Dlatego rodzina przebywająca w obozie wysyła najsilniejszego do Europy, by cokolwiek zarobił i pomógł tym, co zostali. My robimy dokładnie to samo, za granicę jedzie zwykle jedna osoba i śle kasę do kraju.
   • apendula_niewdziosek
    11.10.2018 19:07
    Dlatego należy pomagać tym co tam zostali, bez pośredników i ryzyka podróży przez morza i opłacania przestępców.
   • Dremor
    11.10.2018 21:25
    Owszem, dlatego Unia Europejska postuluje tworzenie tak zwanych hot spotów, by można było złożyć wniosek azylowy na miejscu i dostać się do Europy w sposób legalny.

    Ściągnięcie uchodźców przebywających w obozach w Libanie, czy Libii jest w interesie Europy.
   • apendula_niewdziosek
    12.10.2018 00:15
    Ściąganie do Europy to krzywda dla nich i dla nas i bezsensowne przepalanie kasy.
   • tadeuszogorek
    12.10.2018 08:04
    DREMOR "Ściągnięcie uchodźców przebywających w obozach w Libanie, czy Libii jest w interesie Europy. "

    A dlaczego nie Pigmejów? Albo Eskimosów? Czy to już nie byłoby w interesie Europy?
    Czasami bezmyślna projekcja politycznej poprawności wprawia w niezle zdumienie...

    Oczywiste jest, że plan Sorosa prowadzący do dechrystianizacji w Europe OPIERA się na migracji całych narodów. Tak, aby Europa straciła swoje mocne posady, a różne kolorowe ANTYKATOLICKIE Sorosy przejęliby całkowitą władzę.
   • Dremor
    16.10.2018 16:09
    Pigmeje i Eskimosi nie gnieżdżą się w obozach dla uchodźców od ośmiu lat. Wojna w Syrii kiedyś się skończy i ktoś będzie musiał kraj odbudować. Zdecydowanie lepiej poradzi sobie z tym ktoś, kto mieszkał i pracował w Europie, niż ktoś, kto przez prawie dekadę siedział w namiocie i rytm jego życia wyznaczały paczki z żywnością z Czerwonego Krzyża. W obozach właśnie wyrosło całe pokolenie młodzieży, która nie zna innej rzeczywistości, niż walka, wojna, głód i brak dachu nad głową. W Europie mają szansę pójść do szkół, w obozie co najwyżej mogą się zradykalizować, posłuchać chwytliwych haseł werbunkowych z ISIS, którzy będą im wmawiać, że Zachód trzeba zniszczyć. Wybaczcie, wolę mieć "problem" w postaci kilku tysięcy sąsiadów mówiących w obcym języku, niż hodować sobie terrorystów w obozach i jedynie odkładać problem na później.
   • tadeuszogorek
    16.10.2018 17:16
    DREMORD "Wybaczcie, wolę mieć "problem" w postaci kilku tysięcy sąsiadów mówiących w obcym języku, niż hodować sobie terrorystów w obozach i jedynie odkładać problem na później."

    No to przeprowadź się do Marsylii do takiego kolorowego osiedla, a będziesz miał i jedno i drugie. Po co zaraz rezygnować z nieomal połowy radości.
 • andrew1226
  11.10.2018 15:29
  Żeby wygłaszać nawet szczytne apele trzeba być wiarygodnym. Wydaje mi się, że kardynał Nycz nie jest wiarygodny w tej kwestii, bowiem stracił ją jako bliski znajomy, celebryty lubiącego pieniądze i blichtr, księdza Sowy. Jeżeli ks. Sowa pieniądze z Rady Nadzorczej Krakchemii i z innych wielu źródeł, a ks. kardynał Nycz swoje osobiste pieniądze przeznaczy na uchodźców to się uwiarygodni. Wiarygodny będzie też wtedy gdy nie będzie non-stop oglądał lewicowo-liberalnej telewizji, która buduje inna wizję świata niż chrześcijańska, a to sprawia wrażenie, że stoi po stronie postępu, czyli cywilizacji śmierci. Będzie wiarygodny jeżeli jego protegowany lub też promotor ks. Sowa nie będzie opowiadał o nim jakoby to on układa te klocki, a kardynał to jest od architektury. A tak w ogóle to trzeba pomagać drugiemu człowiekowi, niezależnie od miejsca i czasu, ale żeby chłostać moralnie trzeba być wiarygodnym.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 1 2
4°C Niedziela
rano
9°C Niedziela
dzień
11°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
wiecej »