Komentarze 47
 • arte
  22.05.2019 17:03
  Tak Wam przykro, przepraszacie, wyrażacie wstyd. To zróbcie coś, aby Wasi koledzy biskupi, którzy ukrywali pedofilię odpowiedzieli w sądzie. Znów to tylko słowa, żadnych czynów.
 • tomaszl
  22.05.2019 17:16
  Wszystko da się napisać. Szczególnie punkt 3 i to co jest robione w trosce o ofiary. No to posłuchajmy:
  "Na początku kwietnia [2019 - przyp. red.] dostaliśmy pismo, że mam się stawić z dokumentami 15 kwietnia o godzinie 12. Nie zapytano mnie, o której przylatujemy [z Australii - red.], tylko kazano mi się zgłosić z dokumentami. Nie powiedzieli, w jakim charakterze - czy jako świadek, czy może wręcz jako osoba oskarżona - i czy mogę mieć osobę towarzyszącą, prawnika - wskazywała dalej. Jak stwierdziła, "to była jedyna forma kontaktu".
  - Wysłaliśmy maila, że to jest niemożliwe w tym czasie [15 kwietnia - red.] i że prosimy o przełożenie. Nie ma też odpowiedzi do tej pory, jak to będzie wyglądało, w jakim charakterze mam się stawić. Kuria milczy -"
  Albo w ostatnich dniach oficjalny komunikat: "Z ubolewaniem należy przyjąć ujawniony niedawno fakt, że kilkukrotnie złamał on wydane mu przez Biskupa Opolskiego dekretem z dnia 1.09.2012 r. dyspozycje, które mówiły m.in. o tym, że nie ma on prawa podejmować żadnych posług duszpasterskich poza miejscem swojego stałego pobytu. Złamanie tego zakazu, o którym biskup nie wiedział, było jego osobistą decyzją, której biskup nie mógł zapobiec ze względu na brak odpowiednich instrumentów prawnych. Wynika ono również z zachowania pełnej dyskrecji, o którą prosiła matka "

  Naprawdę tak ma wyglądać ta troska o ofiary?

  ps. nadal nie wiadomo jakim cudem ksiądz z zakazem zbliżania się do dzieci prowadził rekolekcje w Malborku i w Białymstoku. W tym pierwszym wypadku także dla dzieci.
 • NIK
  22.05.2019 17:27
  to jest wszystko po prostu śmieszne . instrukcje, zalecenia, ubolewanie a efektów żadnych. codziennie dziennikarze odnajdują dewiantów w koloratce nie wspominając np o pecu. żałość nad żałościami i szkoda słów. mam wrażenie że w episkopacie nie ma chłopa z odwagą ewangeliczną
 • Barba
  22.05.2019 18:50
  Brakuje mi w liście Księży Biskupów słowa - Dlaczego? dlaczego nie uczyniliśmy wszystkiego ? co nam przeszkadzało, jak byliśmy uwikłani w stosunki towarzyskie, , gdzie leżała niemożność do robienia czegokolwiek? czy lęk, czy odejście od Ewangelii, czy towarzystwo, czy uwikłanie we współpracę z SB - to powinno być powiedziane - bez słowa DLACZEGO nie ruszymy z miejsca. Za chwilę wyjdzie nowa sprawa - Księży Biskupów, którzy mają wielkie rezydencje prywatne i żyją jak książęta, powiązani ze swoimi rodzinami, dla których przygotowali majątki na kilka pokoleń. I będzie następna sprawa - i... przeproszenie, że nie uczyniliśmy wszystkiego ! Dlaczego ? Domagam się jako wierna Kościoła, aby księża kapelani wojskowi - pułkownicy, majorowie, kapitanowie - (to jakaś zgroza!!!) , Księża biskupi polowi PRZESTALI pobierać pensje GENERAŁÓW po kilkanaście tysięcy - bo za chwilę pewien dziennik lewacki to wyciągnie - a wyciągnie na pewno !!! i będzie kolejny wstyd !!! i nie będzie końca - a wszystko skupi się nie na aferzystach , pedofilach - TYLKO zwykli wspaniali kapłani będą opluwani po Polsce ! czy naprawdę Księża Biskupi chcą tego ???
  • Marek Aureliusz
   23.05.2019 17:37
   Zgadza się , Chrystus powiedział ,że kto by bardziej miłował matkę lub córkę bardziej od Niego NIE JEST GO GODZIEN , wychodzi na to ,ze poważna część duchowieństwa nie jest godna Chrystusa .Nie ja tak powiedziałem , to mówi Pan .
 • OJ TAM OJ TAM
  22.05.2019 19:20
  Czekam cierpliwie na wypalenie grzechu sodomii homoseksualnej w Kościele powszechnym i hierarchicznym. I wierzę, że doczekam. Pedofilia to przede wszystkim to skutek. Wypalić rozpalonym żelazem sodomię w Kościele do spodu. To obraża Pana Najwyższego i lud Boży!
  • Czytelnik
   23.05.2019 08:35
   Księża żyjący w pałacach, biskupi przenoszący pedofilów na inną parafie, hierarchowie ubijający interesy z władzą. To wszystko przez homoseksualizm?
   • elle
    23.05.2019 17:10
    Niewykluczone. Trudno byc wiernym w dużym, jak się nie jest w małym, jak się zyje w zakłamaniu i przyjmuje świętokradcze komunie. Pytanie też o powolanie. Po co homoseksualista zostaje księdzem? Bo ma powołanie, czy też raczej odpowiada mu męskie towarzystwo a do wojska iść nie chce? Heteroseksualny mężczyzna musi zrezygnować z rodziny, zeby zostać księdzem. To jest duża ofiara, której nie rękompensuje stosunkowo lekka praca i niezgorszy dochód, musi być powołanie. Jaką ofiarę ponosi homoseksualista? Podejrzewam też, że awans w hierarchii związany jest z homoseksualizmem - jak nie ma powolania do modlitwy i duszpasterstwa to pozostaje kariera administracyjna, której siłą napędową może być ambicja oraz bliskie "przyjaźnie". Duszpasterz zajęty owcami i modlitwą raczej nie będzie miał czasu na robienie dobrego wrażenia oraz networkingu koniecznego do każdego awansu. Obawiam się, że episkopat będzie się oczyszczał tak jak sędziowie. Tam jest potrzebna wymiana kadr a nie kolejne konferencje.
   • OJ TAM OJ TAM
    23.05.2019 18:06
    Czytelnik bardzo by chciał, aby wiązać pedofilię za stanem kapłańskim, ale bez wiązania jej z sodomią homoseksualną. Kolejny lewicowy zbawca chrześcijan. Widać jak mu dobro Kościoła, wiary i wiernych leży na "sercu". A może sam jest wyznawcą LGTB i nie w sos mu, że zdecydowana większość przypadków pedofilii to homoseksualne zboczenie (wśród lewactwa wszelkiej maści to standard)? Jakie zboczenie by nie było wypalić gorącym żelazem do spodu. Do spodu. Amen.
   • Czytelnik
    23.05.2019 22:23
    OJ TAM OJ TAM 1. LGBT nie trzeba wyznawać, to, że są na świecie osoby homoseksualne to fakt. Tak ich Pan Bóg stworzył, należy się im szacunek i normalne traktowanie. 2. Gwałcą księża, czy homo czy hetero to dla ofiary nie ma znaczenia. Ktoś ich przenosi na inną parafie, ktoś przekupuje ofiary i zmusza do milczenia.
 • Mariusz
  22.05.2019 19:58
  Dlaczego tak późno, dlaczego?!?!
 • podać nick
  22.05.2019 20:07
  zamiast kolejnego listu do wiernych oczekuję usunięcia ze stanu duchownego wszystkich pedofilów, homoseksualistów i zdegradowania biskupów, którzy kryli przestępców.
 • dk. Henryk
  22.05.2019 20:15
  Do tej pory po tyłku obrywali zwykli księża. Biskupi nie przejmowali się nimi. Bo niby czemu, skoro w Polsce jest tylu księży? Czas teraz na książęta Kościoła.
 • M.b.
  22.05.2019 20:40
  Czy to coś będzie czytane także na mszach dla dzieci zamiast kazania?
 • Anna Panna
  22.05.2019 21:15
  Wcale się nie zdziwię, jeśli wkrótce usłyszymy, że to jeden z archaniołów przybrał postać Tomasza Sekielskiego, aby swoim filmem, niby mieczem ognistym, wypalić zarazę pleniącą się w Kościele. Dzięki temu bezprecedensowemu medialnemu objawieniu Episkopat otrzymał ŚWIATŁO, które wcześniej nie było mu dane, tak że biskupi błądzili w ciemniści...
 • jan
  22.05.2019 21:21
  Arcybiskup Charles Scicluna już się zbliża.
 • jan
  22.05.2019 21:24
  Kto odczyta ten list w Piekarach ?
 • Siloam
  23.05.2019 00:28
  Może już dość płaszczenia się i skamlenia?!
 • Letycja
  23.05.2019 00:38
  O 30 lat za późno... Naprawdę musieli czekać na proroka Sekielskiego? Sługo Boży, Kardynale Stefanie Wyszyński módl się za nami! O, jak bardzo Ciebie brakuje w naszym Kościele!
 • tomaszl
  23.05.2019 07:03
  I tak po przeczytaniu komentarzy w internecie - na cito biskupi powinni przeanalizować to co się ostatnio wydarzyło choćby w Irlandii czy innych krajach postkatolickich. Bo niestety dziś taki scenariusz jest wielce prawdopodobny i w Polsce.
 • Marek Aureliusz
  23.05.2019 07:52
  Tutaj nie chodzi o to aby upokarzać biskupów , zmuszać do nieustannego kajania się , co to da ? Problem w tym aby rzecz całą załatwić systemowo bez konieczności przepraszania … następnym razem .
  Rzeczywiście , mają rację , nie ma słów które by mogły wyrazić ogrom wstydu ale słowa które by opisały precyzyjnie system zarządu istnieją i są stosowane przez naukę dla systemowego opisania zjawisk .Nie słyszałem opisu wad systemu , dlaczego , taki idealny ? to przecież z punktu widzenia sprawności organizacyjnej to przestarzały ,średniowieczny "rympał " czego tutaj bronić ?


  Szukanie drogi naprawy przez indywidualne zwiększanie wysiłków , to już archaizm . Okazało się że czy to jest organizacja prowadzona przez duchownych ,świeckich czy ateistów jednakim podlega prawidłom a przypisywanie organizacji kościelnej "nieziemskich " cech jest naukową herezją .


  Krótko i do rzeczy : jeśli nie będzie kontroli społecznej zachowań instytucji to implikuje to "etos omerty " i tak jest WKAŻDEJ ORGANIZACJI . Na ten temat nie słyszałem niczego … nawet teoretycznych rozważań i to jest niepokojące . To wygląda na grę na czas , na przeczekanie na zasadzie "zróbmy cos ,żeby niczego ni zrobić "


  Jeśli ekscelencje nie wiedzą co to jest teoria organizacji i zarzadzania to jeszcze bym się nie dziwił , ale jak wyglądał kościół św. Piotra i Pawła to chyba wiedzieć powinni . Czy Ekscelencje wyobrażają sobie takie tuzowanie zbrodni , tak zbrodni , w gminach za czasów św. Pawła ? … ja tez nie .


  Ekscelencje ! samo ubolewanie niczego nie da , potrzebna jest mowa ciała , czyny , a takowych nie widzę , nie widzę nawet intencji ich podjęcia , a to rodzi nieufność , sprawy tyczące pedofilii medianie miną na moje oko za dwa trzy tygodnie , nastąpi medianę zmęczenie ale nieufność zostanie , jest trwalsza …


  czy można ten problem rozpatrywać w kategoriach grzechu ? tak , to się nazywa grzech cudzy , grzech prowokacji do zła , grzech szatana , a struktury j/w implikują poczucie bezkarności poprzez niejawność życia instytucji , nie wierzy się w szczerość oświadczeń alkoholika że "on już nigdy do ust nie weźmie " skoro chomikuje za tapczanem pełne butelki "płynu szczęścia " .


  Proszę się nie dziwić nieufności , mowa ciała jest niekiedy mocniejsza niż mowa ust.
 • pytam
  23.05.2019 07:59
  Skoro biskupi przyznają się do winy to czas by podali się do dymisji.
 • Anda
  23.05.2019 08:13
  Węgry, rok 2006, premier Ferenc Gyurcsány: „kłamaliśmy rano, nocą i wieczorem”, "Spieprzyliśmy. Nie tylko trochę, ale bardzo”. Cóż - historia jednak nie jest nauczycielką życia...
 • Czytelnik
  23.05.2019 08:39
  Dymisje, wyroki, odszkodowania dla ofiar!
 • szymanez
  23.05.2019 09:20
  Są archidiecezje i diecezje w których systemowo chroniono pedofilię (i nie mówię tu o przenoszeniu księży podofilów , tylko o ich chronieniu poprzez uniewinnianie ewidentnych zwyrodnialców w postępowaniach kościelnych). Ani jeden z tych biskupów i księży nie został do tej pory osądzony kościelnie i karnie! W tym liście nie ma słowa o tym, że Ci ludzie odpowiedzą za swoje czyny.
  • AWIK
   23.05.2019 09:47
   A w których konkretnie? Zgłoś to na policję.
   • szymanez
    23.05.2019 13:07
    Policja umorzyła... . Polecam poczytać ks.Isakowicza-Zalewskiego i Terlikowskiego i Międlara nt. archidiecezji wrocławskiej. Część z poszkodowanych i szkodzących znam osobiście. Ohydne typy, nadal chronione. Mam nadzieję, że wysłannik Franciszka rozmontuje im to homopodwórko.
  • Taki
   23.05.2019 10:08
   Też to zauważyłem, że "W tym liście nie ma słowa o tym, że Ci ludzie odpowiedzą za swoje czyny. " Nietykalni.
 • minimalny
  23.05.2019 14:03
  Gdybym musiał aż tak się wstydzić, to bym zrezygnował z funkcji. Niestety ostatni "zaciąg" biskupów sprzed paru lat, zwłaszcza tych najważniejszych, jakoś od początku nie budził mojego zaufania i wciąż nie budzi.
 • moim zdaniem
  23.05.2019 14:17
  Po pierwsze usunąć sposród duchownych wszystkich pederastów
 • gut
  23.05.2019 14:34
  To dobrze, że nie <kadziło,> to dobrze, że nie <mantra,> to dobrze, że nie <Wymię (ł)Ojca> a <W Imię Ojca>, to dobrze, że to Coś Więcej jak gest <Umycie Rąk>
 • podać nick
  23.05.2019 15:09
  Usunąć ze stanu kapłańskiego też wszystkich prowadzących podwójne życie, na których dzieci jest ustanowiony w diecezjach fundusz alimentacyjny. Hańba, że wierni dając na tacę utrzymują rodziny księży. Niech sami duchowni płacą za swoje grzechy.
 • elle
  23.05.2019 17:28
  No i co Księże Prymasie. Zruganie księdza za spalenie Harego Pottera pomogło udobruchać lewaków? Nawrócił się kto? Dali Wam chociaż spokój? Chyba nie. To na przyszłość proszę się zastanowić, czy warto dezorientować owce, które się jeszcze nie pogubiły.
  • Czytelnik
   23.05.2019 22:26
   Czyli popierać palenie książek, bronić pedofilów? Coś to nie bardzo chrześcijańskie.
  • DREM0R
   24.05.2019 02:22
   DREM0R
   Zruganie nie miało na celu nawracania "lewaków", tylko powstrzymanie zgorszenia, jakie wśród wierzących wywołała kolejna próba robienia cyrku z wiary chrześcijańskiej.
  • TomaszL
   24.05.2019 07:43
   "To na przyszłość proszę się zastanowić, czy warto dezorientować owce, które się jeszcze nie pogubiły. "
   Owce palące książki już się pogubiły.
  • Elle
   24.05.2019 14:54
   Zgorszenie to Matka Boża przyklejona do śmietnika. Tego prymas nie potępił. Prymas mówi wyłącznie to, czym się może przypodobać środowiskom liberalnym. Wiernym taki prymas nie jest do niczego potrzebny.
   • DREM0R
    24.05.2019 15:57
    DREM0R
    Nie potępił dlatego, że obrazka z tęczową aureolą nie przyklejono do śmietnika, ani do kibelka. Znalazły się na znaku drogowym, tablicy ogłoszeń i latarni. Na śmietniku i toitoiu znalazły się nazwiska biskupów z listy fundacji "Nie lękajcie się".
 • Piotr
  23.05.2019 19:52
  Niestety, od najbliższej niedzieli mam zamiar wychodzić z kościoła na czas czytania listów.
  Ten sam bełkot co zawsze. Żadnych wyciągniętych konsekwencji, np. nieprzyjmowanie homoseksualistów do seminariów, usunięcie pederastów z szeregów duchowieństwa itd. Co mnie natomiast zaskoczył: brak wzmianki o Janie Pawle II.
 • M.Migas
  23.05.2019 23:02
  Czyli nadal będziemy tylko ścigać zaistniałe przypadki. Nie widać tu woli zapobiegania pedofilii, czyli odhomoseksualizowania seminariów i całego środowiska.
 • Hammurabi
  24.05.2019 09:22
  Ne wiem co myślą , sądzę po zachowaniu , "kiedy się to wszystko skończy ?"


  To niestety źle wróży , to znaczy ,że źródła swego spokoju upatrują w "łasce" walczących w mediach ateistów ,nie przestaną , do póki nie wykończa nie przestaną ,owszem po wyborach nastąpi zmęczenie materiału , rzecz nieco przycichnie po to aby wrócić ze zwiększoną mocą być może w innych kontekście .

  Ile to trwa ? tak ten stan oblężenia EP , długo , za długo abym mógł ufać ,że przedsięwezmą jakiekolwiek decyzje strukturalne a tylko te mogą przerwać atak ateistów ,trzeba , aby odzyskać spokój PRZYWRÓCIĆ JEDNOŚĆ SPOŁECZNĄ KOŚCIOŁA . Tylko ta może sytuację uspokoić , 20 -25 tys. kapłanów można łatwo zgnieść , to niewielka cyfra , ale parę milionów ...to już co innego .

  Problem w ty ,ze te miliony jakoś nie czują wspólnoty z tymi co przez całe trzydzieści lat przed wspólnotą uciekali , "ich biją nie nas "ich słowa nie były słowami ludu , jak się słucha ich kazań to ich problemy nie są problemami ludu , jakiś wydumane , abstrakcyjne , kawiarniane rozważania "miłości "nijak nie łączące się z rzeczywistością społeczną , są obcy bo społecznie wyobcowani .

  Najtrudniejszym problemem syna marnowanego nie było w cale to ,ze musiał jeść to co jedzą świnie ale pokora wobec Ojca , tej pokory w EP jeszcze nie widzę , mam nadzieję że zrozumie , że ta pedofilia to jedynie finał , ukoronowanie całych trzydziestu lat , trzydziestu lat funkcjonowania kościoła na zasadzie nie wspólnoty społecznej "punktu usług liturgicznych " … taki mały business


  "Hołota przyszła , na mszę , powiemy cokolwiek na kazaniu bo jednak coś potrzeba powiedzieć , niech pójdą , nie chcemy ich znać zamkniemy się w zaciszu plebani , sprawimy sobie szałowy samochód … tylko żeby przyszli następnym razem " nie , tego werbalne nikt nie powiedział , to mowa ciała … księdza na prowincji .


  Teraz najchętniej cytowanym fragmentem E. jest ten o kamieniu u szyi gorszyciela , i ten o tym że cokolwiek uczyniliście temu z najmniejszych ..itd. a przecież jeszcze nie tak dawno 4 lata temu było w Polsce ok 200 tys. niedożywionych dzieci w Polsce ! proszę sprawdzić ,żadnego dramatycznego listu biskupów w tej sprawie nie było . Czy to naprawdę kościół bl. j. Popiełuszki ?


  Teraz dość narzekań , PORA A REFORMY STRUKTRALNE , nie sądzę aby mieli siły je podjąć , siłę aby przyznać się do tego ,że trzeba będzie synowi marnotrawnemu poprosić Ojca , poprosić Kościół o pomoc , poprosić laikat o pomoc intelektualną , bo swej pysze nawet nie zauważyli ,że nawet intelektualnie upadli " reformy strukturalne ?a … co to jest " ?nie tego nikt nie powiedział ...jeszcze nie powiedział , im szybciej ktokolwiek z biskupów to powie tym szybciej skończą się te męki .


  Pora PRZEJĄĆ INICJATYWĘ STRATEGICZNĄ Z RĄK WALCZĄCYCH POGAN , tak oni dyktują wypadki w kościele , oni w tej chwili maja pastorał w ręku bo... są aktywni , jeśli EP zada" cios wyprzedzający " wtedy stracą koncept , inaczej jechać będą na EP " jak na dzikiej świni ' do końca , do śmierci , wedle własnego scenariusza , trzeba im ten scenariusz podrzeć bo inaczej wykończą instytucję ,taka jest natura szatana .


  Co jest najpilniejsze , co najbardziej dostępne ? słowa przeprosin za "niezdecydowanie w walce z "lawendową mafią " czuję przez skórę ,ze pedofilia jest już tematem który już budzi zmęczenie , tutaj należy wyprzedzić przeciwnika , przeprosiny WYUSZONE o żadne przeprosiny , inny ciężar gatunkowy.


  te dwie rzeczy do zrobienia NATYCHMIAST .

  / przeprosić za sodomię w łonie kościola

  Słowa tutaj na nic pora na czyny .
 • Ja
  27.05.2019 19:39
  Ja napiszę tyle że nakaz czytania tego czegoś także a mszy z udziałem dzieci to jawne gorszenie. Strach chodzić z dziećmi do kościoła. Nie dlatego że boję się pedofilii tylko tego co jeszcze będziemy musieli wysłuchać z ambony. Wymiotuję już tym tematem...
 • Martutta
  28.05.2019 10:38
  Nie zrobiliście wszystkiego??? Nie zrobiliście nic! Wiedząc o tym co się dzieje. Większy żal czuję do biskupów, którzy nie zareagowali... możecie miliony razy przepraszać, wypłacać odszkodowania, wypowiadać się na ten temat lub nie. Bez radykalnych zmian to się nie zmieni. Wyjścia są 2 - zniesienie cekinami, ale wtedy kościół musiałby się dzielić z dziedzicami... Albo kastracja jeśli ktoś faktycznie chce się oddać Bogu to może zrezygnować z popędu...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  20°C Niedziela
  dzień
  21°C Niedziela
  wieczór
  17°C Poniedziałek
  noc
  14°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »