25 września mija 60 lat od uwięzienia Prymasa Tysiąclecia.
Z okazji rocznicy uwięzienia Prymasa Polski, kard. Kazimierz Nycz otwiera podwoje siedziby Arcybiskupów Warszawskich, by wszyscy zainteresowani dziejami Kościoła i najnowszą historią, mogli zobaczyć wnętrze, w których rozegrały się wydarzenia sprzed 60 lat. W nocy z 25 września na 26 września 1953 do pałacu, przy ul. Miodowej 17/19 wtargnęli oficerowie Służby Bezpieczeństwa i aresztowali prymasa Stefana Wyszyńskiego.
"Chętni będą mogli teraz wziąć udział w odtworzeniu dramatycznych zdarzeń wieczora 25 września 1953 roku i krok po kroku zwiedzić miejsca we wnętrzu i otoczeniu pałacu, gdzie się one rozgrywały" - pisze Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które zaprasza do zwiedzenia Pałacu Arcybiskupów. Pracownicy Muzeum będą służyć zwiedzającym za przewodników przypominając wydarzenia i pokazując miejsca, w których się rozgrywały. Zobaczyć będzie można reprezentacyjne pomieszczenia parteru pałacu, jego dziedziniec i wspaniały ogród. Zwiedzanie rozpocznie się o godz. 16 i potrwa do godz. 19 (grupy z przewodnikiem wchodzą co pół godziny).
W lutym 1953 roku komuniści wydali dekret zobowiązujący kapłanów i biskupów do składania ślubowania na wierność PRL i przyznający sobie prawo do obsady wszystkich stanowisk duchownych w Kościele. W maju, na wniosek Prymasa, Episkopat Polski wystosował do prezydenta i I sekretarza KC PZPR Bolesława Bieruta memoriał, w którym biskupi pisali: „Gdyby postawiono nas wobec alternatywy: albo poddanie jurysdykcji kościelnej jako narzędzia władzy świeckiej, albo osobista ofiara, wahać się nie będziemy. Pójdziemy za głosem apostolskiego naszego powołania i kapłańskiego sumienia, idąc z wewnętrznym pokojem i świadomością, że do prześladowania nie daliśmy powodu, że cierpienie staje się naszym udziałem nie za co innego, lecz tylko za sprawę Chrystusa i Chrystusowego Kościoła. Rzeczy Bożych na ołtarzach Cezara składać nam nie wolno. Non possumus!”
Uwięzienie Prymasa Wyszyńskiego trwało 3 lata. Prymas przetrzymywany był kolejno w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim i Prudniku Śląskim i Komańczy. Przetrzymywany był w bardzo złych warunkach, inwigilowany, odcięty od kontaktów z ludźmi, także z najbliższą rodziną. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowywało proces kardynała Wyszyńskiego, jednak ostatecznie z niego zrezygnowało. W Komańczy powstały Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, które przemycone do Częstochowy powtarzał milionowy tłum wiernych 26 sierpnia 1956 r. Na pustym tronie Prymasa Polski paulin – ojciec Tomziński – położył czerwone róże… W Komańczy powstał również program wielkiej Nowenny (1957 – 1965), programu duszpasterskiego, który przez 9 lat był realizowany we wszystkich kościoła w Polsce. Miał być on połączony z peregrynacją kopii jasnogórskiego obrazu Czarnej Madonny po parafiach całego kraju.
Jesienią 1956 po spełnieniu przez władze wszystkich jego żądań powrotu do Porozumienia z 1950 roku i jego konsekwentnego przestrzegania, wrócił tryumfalnie do Warszawy i witał warszawiaków z balkonu swej rezydencji.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.