Tetrapody na pokaz

Uporządkowanie wyrobiska, budowę pawilonu paleontologicznego, drogi dojazdowej i parkingów zakłada projekt zagospodarowania terenu wokół kamieniołomu w Zachełmiu k. Kielc., w którym odkryto ślady najstarszych czworonożnych zwierząt lądowych - tetrapodów.

Gmina Zagnańsk, na terenie której znajduje się Zachełmie, stara się o dofinansowanie projektu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Jak poinformował wójt Zagnańska Zbigniew Zagdański, w ramach projektu zostanie zmodernizowana droga dojazdowa do kamieniołomu - dawnej kopalni - a obok powstaną dwa parkingi.

Sam kamieniołom zostanie uporządkowany i zabezpieczony. "Nad kamieniami, na których widać ślady tetrapodów, powstanie specjalna zabudowa - po to, by uchronić tropy od zniszczenia" - powiedział Zagdański. Będzie także wyznaczona ścieżka dla turystów.

W pobliżu kamieniołomu zostanie wybudowany pawilon paleontologiczny. "Będzie to budynek o oryginalnej architekturze - półkolisty - w którym będą prezentowane znaleziska związane z historią Ziemi. Za pomocą multimediów przedstawimy także, jak wyglądało życie na naszej planecie w czasach tetrapodów" - dodał wójt.

"Chcemy dostarczyć odwiedzającym Zachełmie dobry produkt turystyczny" - podkreślał Zagdański i dodał, że gmina już ogłosiła przetarg na budowę drogi dojazdowej i parkingów.

Wartość projektu to 12 mln złotych - gmina liczy na 80 proc. dofinansowania inwestycji ze środków unijnych.

Kamieniołom w Zachełmiu będzie w przyszłości rezerwatem, ale - jak zapewniał wójt - specjaliści z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG) uważają, iż inwestycja nie zaszkodzi funkcjonowaniu rezerwatu.

W nieczynnym kamieniołomie Zachełmie pod Kielcami w Górach Świętokrzyskich naukowcy - Piotr Szrek z PIG oraz Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu Warszawskiego - odkryli skamieniałości i odciski stóp tetrapodów, najstarszych czworonożnych zwierząt lądowych.

Ślady są starsze o ok. 18 mln lat od najstarszych tego typu skamieniałości znanych nauce. Z pierwszych tetrapodów wywodzą się płazy, gady, ptaki i ssaki. Znalezisko pochodzi z okresu dewońskiego, sprzed 395 mln lat.

Naukowcy poinformowali o odkryciu na początku stycznia. Wyniki badań opublikowali na łamach prestiżowego tygodnika naukowego "Nature".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
16°C Sobota
rano
21°C Sobota
dzień
22°C Sobota
wieczór
18°C Niedziela
noc
wiecej »