Rekordowa pod względem frekwencji ostatnia edycja Targów Wydawców Katolickich w Warszawie udowodniła, że zainteresowanie polskich czytelników publikacjami o tematyce religijnej nie słabnie.
Tegoroczne Targi odwiedziło nieco ponad 40 tys. osób – najwięcej w blisko 30-letniej historii tej imprezy. To kolejny dowód na istotną społecznie potrzebę kontaktu z wartościową literaturą i książkami.
Stowarzyszenie Wydawców Katolickich idzie za ciosem i ogłasza start przygotowań do premierowej odsłony Festiwalu Książki Katolickiej, który odbędzie się 27-29 września w doskonale kojarzonym z publikacjami religijnymi miejscu, jakim są Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.
Tegoroczna edycja TWK potwierdziła, że Targi mają silnie ugruntowaną pozycję wśród innych krajowych imprez tego rodzaju i z całą pewnością znajdują się na szczycie wydarzeń wystawienniczych o profilu katolickim. Był to wyjątkowy czas nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale też dla osób, które przyjechały specjalnie do stolicy, aby wziąć udział z debatach, spotkaniach i rozmowach – zarówno tych oficjalnych, jak i kuluarowych.
Targom towarzyszyła m.in. bogata oferta filmowa. Blisko 20 projekcji filmów dokumentalnych i fabularnych obejrzało mnóstwo osób. Najliczniejszą widownię ściągnęła produkcja przygotowana pod patronatem TVP Polonia. Chodzi o film pt. Przykazanie miłości w reż. Marty Pietrasiewicz (z 2023 roku), opowiadający o wyniesionej niedawno na ołtarze rodzinie Ulmów z Markowej. Film kręcony był w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Izraelu i Watykanie. O heroicznej postawie Wiktorii i Józefa, którzy podczas okupacji hitlerowskiej nie zawahali się udzielić schronienia swoim żydowskim sąsiadom, mówią w nim między innymi potomkowie ukrywanych przez nich Żydów. W filmie zostały też wykorzystane fotografie autorstwa Józefa Ulmy.
Również w trakcie tegorocznych Targów zostały przyznane przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich nagrody i wyróżnienia FENIKS. O szczegółach finału tegorocznej edycji Nagrody informujemy w osobnych komunikatach: https://swk.pl/ocalic-od-zapomnienia-gala-nagrody-feniks-2024/.
Decyzja o organizacji wrześniowego Festiwalu Książki Katolickiej jest również szansą na wzbogacenie katalogu wydarzeń, które zostaną zrealizowane w ramach tegorocznej odsłony projektu „OTWK 2023, 2024, 2025 – w drodze do 30-lecia organizacji wydarzeń promujących czytelnictwo książek o tematyce religijnej”, który SWK realizuje w ramach Programu MKiDN Promocja czytelnictwa.
Cztery dni po katastrofie spod gruzów wciąż wydobywane są żywe osoby.
Wczorajsza noc była pierwszą od dłuższego czasu, gdy nie było masowych nalotów.
Wiec rozpocznie się w Paryżu niedaleko siedziby niższej izby parlamentu - Zgromadzenia Narodowego.
Łączna liczba zabitych we wznowionej 18 marca izraelskiej ofensywie wynosi 1042.
Ich autor jest oskarżony o seksualne i psychiczne wykorzystywanie kobiet.
Brakuje lekarstw i miejsc, w których mogliby schronić się ludzie...