Rekordowa pod względem frekwencji ostatnia edycja Targów Wydawców Katolickich w Warszawie udowodniła, że zainteresowanie polskich czytelników publikacjami o tematyce religijnej nie słabnie.
Tegoroczne Targi odwiedziło nieco ponad 40 tys. osób – najwięcej w blisko 30-letniej historii tej imprezy. To kolejny dowód na istotną społecznie potrzebę kontaktu z wartościową literaturą i książkami.
Stowarzyszenie Wydawców Katolickich idzie za ciosem i ogłasza start przygotowań do premierowej odsłony Festiwalu Książki Katolickiej, który odbędzie się 27-29 września w doskonale kojarzonym z publikacjami religijnymi miejscu, jakim są Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.
Tegoroczna edycja TWK potwierdziła, że Targi mają silnie ugruntowaną pozycję wśród innych krajowych imprez tego rodzaju i z całą pewnością znajdują się na szczycie wydarzeń wystawienniczych o profilu katolickim. Był to wyjątkowy czas nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale też dla osób, które przyjechały specjalnie do stolicy, aby wziąć udział z debatach, spotkaniach i rozmowach – zarówno tych oficjalnych, jak i kuluarowych.
Targom towarzyszyła m.in. bogata oferta filmowa. Blisko 20 projekcji filmów dokumentalnych i fabularnych obejrzało mnóstwo osób. Najliczniejszą widownię ściągnęła produkcja przygotowana pod patronatem TVP Polonia. Chodzi o film pt. Przykazanie miłości w reż. Marty Pietrasiewicz (z 2023 roku), opowiadający o wyniesionej niedawno na ołtarze rodzinie Ulmów z Markowej. Film kręcony był w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Izraelu i Watykanie. O heroicznej postawie Wiktorii i Józefa, którzy podczas okupacji hitlerowskiej nie zawahali się udzielić schronienia swoim żydowskim sąsiadom, mówią w nim między innymi potomkowie ukrywanych przez nich Żydów. W filmie zostały też wykorzystane fotografie autorstwa Józefa Ulmy.
Również w trakcie tegorocznych Targów zostały przyznane przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich nagrody i wyróżnienia FENIKS. O szczegółach finału tegorocznej edycji Nagrody informujemy w osobnych komunikatach: https://swk.pl/ocalic-od-zapomnienia-gala-nagrody-feniks-2024/.
Decyzja o organizacji wrześniowego Festiwalu Książki Katolickiej jest również szansą na wzbogacenie katalogu wydarzeń, które zostaną zrealizowane w ramach tegorocznej odsłony projektu „OTWK 2023, 2024, 2025 – w drodze do 30-lecia organizacji wydarzeń promujących czytelnictwo książek o tematyce religijnej”, który SWK realizuje w ramach Programu MKiDN Promocja czytelnictwa.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.