W Uroczystość Bożego Ciała w Rzeszowie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie duchowe - koncert „Jednego Serca Jednego Ducha”. Tegoroczne spotkanie, które zgromadziło około 25 tysięcy uczestników, miało szczególny wymiar, gdyż mówił o nim Papież Leon XIV podczas ostatniej środowej audiencji generalnej w Watykanie.
Leon XIV wspomina dziś rocznicę święceń kapłańskich w kaplicy św. Moniki, znajdującej się przy placu Sant'Uffizio, która w 2023 roku została mu nadana jako kościół tytularny.
Tradycyjny dzień zbiórki przypada 29 czerwca.
Proboszcz kościoła św. Mikołaja w Kijowie o decyzji sądu.
Wiernych zobowiązano w zamian np. do modlitwy za pokój na świecie lub jałmużny.
Odbędą się one z Rzymie 24 czerwca.
Kościołowi katolickiemu w Polsce przybędzie w tym roku 206 nowych księży, z czego 139 diecezjalnych a 67 zakonnych. To łącznie o 29 kapłanów mniej niż w ubiegłym roku. Wzrastać zaczyna liczba diecezji, w których nie pojawi się żaden nowy kapłan.
Zwracając się do Polaków, Papież przypomniał o jutrzejszych obchodach uroczystości Bożego Ciała i koncertach uwielbieniowych, m.in. „Jednego serca, jednego ducha”. Życzył, aby ożywiały one „świadectwo miłości do Chrystusa i całkowitą otwartość na Ewangelię”.
„Prośmy Pana o dar zrozumienia, gdzie nasze życie zablokowało się. Spróbujmy dopuścić do głosu nasze pragnienie uzdrowienia. I módlmy się też za tych wszystkich, którzy czują się sparaliżowani, którzy nie widzą drogi wyjścia. Prośmy, abyśmy powrócili do zamieszkiwania w Sercu Chrystusa, które jest prawdziwym domem miłosierdzia!” – zachęcił Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Przedmiotem jego katechezy było uzdrowienie przez Pana Jezusa paralityka (J 5, 2-9)
We wtorek w poznańskiej katerze odprawiono uroczystą mszę św. w rocznicę śmierci Bolesława Chrobrego. Szczątki pierwszego polskiego króla spoczywają w podziemiach świątyni.