Przewodniczący PE Jerzy Buzek powiedział w piątek, że jeśli Białoruś chce liczyć na pomoc Unii, to musi zmienić reguły postępowania wobec opozycji, organizacji pozarządowych i mniejszości narodowych, zwłaszcza polskiej.
List, określony jako "apel obywateli Białorusi narodowości polskiej", publikuje w piątek oficjalna agencja BiełTA. Zapewniają w nim, że Mińsk nie łamie praw mniejszości polskiej, a Andżelika Borys nie jest upoważniona do jej reprezentowania.
Szefowa UNESCO Irina Bokowa wyraziła w piątek w komunikacie zaniepokojenie umieszczeniem na liście izraelskiego dziedzictwa historycznego świętych miejsc na palestyńskich terytoriach okupowanych na Zachodnim Brzegu.
Czterej więźniowie polityczni i działacz dysydencki, z zawodu psycholog, rozpoczęli w tych dniach na Kubie strajk głodowy - poinformowały agencję EFE źródła opozycyjne i dyplomatyczne.
W wyniku działań operacyjnych prowadzonych przez Służbę Wywiadu Wojskowego (SWW) żołnierze Zgrupowania Bojowego „Alfa” VI zmiany PKW Afganistan przechwycili na terenie miasta Ghazni broń oraz znaczną ilość amunicji strzeleckiej.
Jedenastu mężczyzn aresztowała w piątek we Włoszech policja podczas operacji wymierzonej w zagraniczne struktury Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Ustalono, że komórka tego ugrupowania w tym kraju prowadziła obozy szkoleniowe oraz rekrutację bojowników.
We Florencji otwarto bar bezalkoholowy, gdzie w weekendowe noce można wytrzeźwieć po zabawie w dyskotekach i klubach. Za darmo oferowane są tam napary ziołowe, herbata, kawa i inne napoje, które pozwalają stanąć na nogi.
W Ameryce Łacińskiej trwa batalia o rodzinę. Konkretnie chodzi o próby legalizacji związków osób tej samej płci oraz przyznania im prawa adopcji dzieci.
Episkopaty Kolumbii i Wenezueli ponowiły propozycję mediacji w rozwiązywaniu kryzysu w relacjach między obu krajami. Z inicjatywą taką biskupi wystąpili w ubiegłym roku. Obecnie przypomniał o niej sekretarz kolumbijskiego episkopatu, apelując do obu stron o umiar, rozsądek i wzajemny szacunek.
Najwięcej wyroków śmierci wykonuje się w Chinach. Co tydzień ginie tam co najmniej 20 osób. Egzekucje przeprowadzane są też w krajach uznanych za demokracje, takich jak Stany Zjednoczone czy Japonia. Mówiono o tym w Genewie na zakończonym dziś 4. światowym kongresie przeciwko karze śmierci.