OBWE zażądała w piątek przeprowadzenia szybkiego śledztwa w sprawie zaginięcia redaktora naczelnego charkowskiej gazety "Nowy styl" Wasyla Kłymentiewa i pochwaliła zainteresowanie prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza tą sprawą.
Izrael przychylnie przyjął piątkowe zaproszenie sekretarz stanu USA Hillary Clinton do rozpoczęcia na początku września izraelsko-palestyńskich rozmów pokojowych w USA. Zaproszenie odrzucił natomiast radykalny Hamas.
W sobotę mija 42. rocznica stłumienia przez wojska Układu Warszawskiego "praskiej wiosny", próby demokratyzacji Czechosłowacji w 1968 roku.
Około 130 Romów, usuniętych z terytorium Francji, przyleciało w piątek z Paryża do Timisoary w Rumunii - podały francuskie media. Deportacja jest następstwem zaostrzenia przez władze francuskie polityki wobec tej mniejszości.
Problemy techniczne, jakie wystąpiły w placówce europejskiej służby kontroli ruchu powietrznego Eurocontrol w holenderskim Maastricht, spowodowały w piątek opóźnienia w europejskiej komunikacji lotniczej - poinformował w Brukseli Eurocontrol.
Francuskie władze ogłosiły w piątek, że w budżecie na przyszły rok usuną część ulg podatkowych, dzięki czemu uzyskają dodatkowe 10 miliardów euro. Jest to część francuskiego planu radykalnej redukcji deficytu budżetowego do 2013 roku.
Wydalanie Romów grozi podsyceniem nastrojów ksenofobicznych w Europie - oświadczył w piątek przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE) Mevlut Cavusoglu w związku z deportacją Romów do Rumunii.
„Amerykańskie wojska zostawiają Irak w gorszej sytuacji niż zastały go siedem lat temu. Odziały, które opuszczają kraj powinny po sobie zostawić pokój i bezpieczeństwo. Dziś widzimy tylko negatywne konsekwencje wojny” – te słowa chaldejskiego biskupa pomocniczego Bagdadu są jakże wymownym komentarzem do opuszczenia Iraku przez ostatnie amerykańskie odziały bojowe.
Przypadki przemocy i zastraszania, jakich dopuszczają się strajkujący pracownicy sektora publicznego, potępił episkopat południowoafrykański.
O wsparcie przez katolików ustawy o pomocy dla Haiti zaapelował episkopat Stanów Zjednoczonych. Od decyzji amerykańskich kongresmanów zależy los pięcioletniego programu odbudowy tego zrujnowanego trzęsieniem ziemi kraju.