Rozmowy Izrael-Palestyna?

Izrael przychylnie przyjął piątkowe zaproszenie sekretarz stanu USA Hillary Clinton do rozpoczęcia na początku września izraelsko-palestyńskich rozmów pokojowych w USA. Zaproszenie odrzucił natomiast radykalny Hamas.

Clinton zaprosiła w piątek Izrael i Palestyńczyków do bezpośrednich rozmów pokojowych, które miałyby się rozpocząć w Waszyngtonie 2 września i trwać przez około rok. Zaproszenie do rozmów wystosował też Kwartet Bliskowschodni, czyli USA, UE, Rosja i ONZ. Clinton zaznaczyła, że rozmowy powinny rozpocząć się bez warunków wstępnych.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w komunikacie, że "przychylnie przyjmuje zaproszenie Stanów Zjednoczonych do rozpoczęcia bezpośrednich negocjacji bez warunków wstępnych". "Premier od 18 miesięcy apelował o przeprowadzenie bezpośrednich negocjacji. Jest zadowolony z amerykańskiego uszczegółowienia w sprawie rozmów bez warunków wstępnych" - napisano w komunikacie.

Władze Autonomii Palestyńskiej przychylnie przyjęły zaś zaproszenie do rozmów od Kwartetu Bliskowschodniego. Główny negocjator palestyński Saeb Erekat powiedział agencji Reutera, że zaproszenie w imieniu USA, UE, Rosji i ONZ "zawiera elementy potrzebne do osiągnięcia porozumienia pokojowego". Dodał, że nie ma na razie komentarza z sprawie zaproszenia wystosowanego przez Clinton.

Zaproszenie do bezpośrednich rozmów z Izraelem odrzucił natomiast rządzący w Strefie Gazy Hamas. Rzecznik ugrupowania Sami Abu Zuhri oświadczył: "Hamas odrzuca amerykańskie zaproszenie do wznowienia bezpośrednich rozmów z Izraelem. Naród palestyński nie będzie się czuł związany rezultatami tego podstępnego zaproszenia".

Szefowa amerykańskiej dyplomacji poinformowała, że w negocjacjach udział wezmą premier Izraela Benjamin Netanjahu, palestyński prezydent Mahmud Abbas, król Jordanii Abdullah II oraz prezydent Egiptu Hosni Mubarak.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
24°C Środa
noc
21°C Środa
rano
29°C Środa
dzień
32°C Środa
wieczór
wiecej »