Podczas czwartkowego spotkania dotyczącego kryzysu na Krymie UE może podjąć decyzję ws. nałożenia na Rosję sankcji, jeżeli na Ukrainie nie dojdzie do deeskalacji konfliktu - zapowiedział w środę minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius.
Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow oświadczył, że dla "trwałej normalizacji" sytuacji na Ukrainie konieczne jest wykonanie porozumienia o uregulowaniu kryzysu z 21 lutego.
W Brukseli Komisja Europejska ma ogłosić w środę pakiet wsparcia finansowego dla Ukrainy, który może wynieść ok. 1 mld euro i objąć m.in. opłatę zaległych rachunków za gaz wobec Gazpromu. Natomiast na Krym z misją przybywa grupa obserwatorów OBWE.
Prezydent USA Barack Obama w rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel omawiał we wtorek sytuację na Ukrainie - podał przedstawiciel administracji USA, cytowany przez Reutera. Rozważano potencjalne rozwiązania kryzysu.
Premier Kanady Stephen Harper ogłosił we wtorek, że w związku z "inwazją i okupacją" Krymu przez Rosję Ottawa zawiesza wszelką współpracę wojskową z Moskwą.
Prezydent Niemiec Joachim Gauck w przemówieniu wygłoszonym we wtorek z okazji 60. rocznicy powstania Instytutu Yad Vashem skrytykował niedostateczne rozliczenie się jego rodaków ze zbrodniami popełnionymi w czasach hitlerowskiej III Rzeszy.
Rosja dokonała we wtorek próby międzykontynentalnej rakiety balistycznej. USA zostały wcześniej powiadomione o zamiarze jej przeprowadzenia - poinformował pragnący zachować anonimowość przedstawiciel władz amerykańskich.