Kilka dni temu służby państwowe skonfiskowały tira z pomocą humanitarną z Polski dla Majdanu. Głównie produkty żywnościowe i medyczne. Pretekstem do przejęcia, była sprawa wyjaśnienia kwestii cła.
Prezydent Ukrainy udał się w piątek wieczorem do Charkowa, gdzie weźmie udział w zjeździe deputowanych ze wschodnich regionów Ukrainy. Putin i Obama opowiedzieli się za realizacją porozumienia.
O porozumienie na Ukrainie będzie bardzo trudno.
Rada Najwyższa Ukrainy odsunęła od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza i wyznaczyła datę wcześniejszych wyborów prezydenckich na 25 maja. Parlament uznał, że dotychczasowy szef państwa "samowolnie usunął się od wypełniania obowiązków".
Protestujący w Kijowie, z którymi rozmawiał PAP, nie uznają za zwycięstwo porozumienia zawartego między rządem a opozycją. Deklarują, że będą stać na Majdanie do ustąpienia prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Niektórzy liczą, że trafi on do więzienia.
Rzecznik praw człowieka Federacji Rosyjskiej (ombudsman) Władimir Łukin oświadczył w piątek, że nie podpisał porozumienia w sprawie zażegnania kryzysu na Ukrainie, gdyż nie uzyskał "jasnych odpowiedzi" na kilka pytań.
Parlament przyjął ustawę, na podstawie której można będzie w zwolnić z więzienia Julię Tymoszenko.
Rada Najwyższa, czyli ukraiński parlament, odsunęła w piątek od wykonywania obowiązków służbowych p.o. ministra spraw wewnętrznych Witalija Zacharczenkę.
Biathlonistka Evi Sachenbacher-Stehle jest - według agencji prasowej dpa - niemieckim sportowcem, który miał pozytywny wynik testu antydopingowego. Po zbadaniu próbki B informację o dopingu, ale bez podawania nazwiska, podała też Niemiecka Federacja Narciarska.
Ukraiński parlament przywrócił konstytucję z 2004 roku, która ogranicza uprawnienia prezydenta Wiktora Janukowycza i rozszerza kompetencje parlamentu. "Za" głosowało 386 posłów w 450-osobowej Radzie Najwyższej.