Ukraińska kontrofensywa w obwodzie charkowskim załamuje oś rosyjskich wojsk na północy Donbasu. W ciągu ostatnich pięciu dni Ukraińcy wyzwolili więcej terytorium, niż Rosja zajęła od kwietnia - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Rosja przetrzymuje w obozie jenieckim w Ołeniwce ukraińską medyczkę w dziewiątym miesiącu ciąży. Trafiła do celi z 20 innymi więźniami i musiała spać na podłodze. Krewni i znajomi kobiety obawiają się, co stanie się z dzieckiem, jeśli urodzi w obozie - podała BBC.
"Czułam ulgę, że nie musimy grać trzeciego seta" - podkreśliła Iga Świątek po zwycięstwie nad Ons Jabeur z Tunezji 6:2, 7:6 (7-5) w finałowym meczu wielkoszlemowego US Open w Nowym Jorku. To trzeci taki sukces polskiej tenisistki, po dwóch wygranych we French Open.
Działanie kontrolowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy zostało zatrzymane; w ramach środków bezpieczeństwa VI blok odłączono nocą od sieci elektrycznej - informuje w niedzielę ukraiński koncern Enerhoatom. Był to ostatni działający blok elektrowni.
Liderka światowego rankingu Iga Świątek pokonała rozstawioną z numerem piątym tunezyjską tenisistkę Ons Jabeur 6:2, 7:6 (7-5) w finale wielkoszlemowego turnieju US Open w Nowym Jorku. To jej trzeci w karierze triumf w imprezie ten rangi.
Pogrzeb brytyjskiej królowej Elżbiety II odbędzie się w Opactwie Westminsterskim w Londynie w poniedziałek 19 września o godz. 11 miejscowego czasu (godz. 12 w Polsce) i będzie miał charakter państwowy - poinformował w sobotę Pałac Buckingham.
Siły ukraińskie dotarły też na obrzeża okupowanego przez wojska rosyjskie Lisiczańska w obwodzie ługańskim w Donbasie - poinformował w sobotę szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.
Dzień pogrzebu brytyjskiej królowej Elżbiety II będzie dniem wolnym od pracy - poinformowano w sobotę. Data ceremonii nie jest jeszcze ogłoszona, ale prawdopodobnie będzie to poniedziałek 19 września.
Ukraina jest gotowa, by rozpatrzeć możliwość wprowadzenia kwot eksportowych węgla do Polski - oświadczył w sobotę ukraiński premier Denys Szmyhal. Jak dodał, mowa o eksporcie 100 tys. ton węgla we wrześniu.
Wyjątkową rolę Elżbiety II w budowaniu w Wielkiej Brytanii tolerancji dla wszystkich wyznań chrześcijańskich podkreśliła we wspomnieniu o zmarłej królowej Catherine Pepinster, angielska historyczka i pisarka katolicka. Przypomniała m.in., że monarchini była w Watykanie częściej niż ktokolwiek z jej poprzedników, nawet przed reformacją, i odegrała znaczącą rolę w poprawie stosunków z katolicyzmem, zwłaszcza goszcząc u siebie św. Jana Pawła II w 1982 i Benedykta XVI w 2010 r.