"Osobiście nie zgadzam się na znak równości Polak – katolik. Polskie społeczeństwo jest zróżnicowane, są w nim osoby różnych wyznań i różnych religii, a także ateiści" - powiedział KAI prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Jerzy Samiec.
Papież Franciszek przeprosił tych, którzy poczuli się dotknięci kradzieżą amazońskich figurek z kościoła Santa Maria in Traspontina w Rzymie i utopienie ich w Tybrze 21 października. Przedstawiały one nagą brzemienną kobietę, wyobrażającą Pachamamę (Matkę Ziemię).
Podczas Synodu biskupów ścierają się różne poglądy, ale nie na zasadzie walki, czy forsowania swoich idei. Wysłuchujemy opinii, wyrażamy je, próbujemy siebie nawzajem zrozumieć. Na tym polega wzajemny szacunek, bez którego nie ma mowy o synodalności - mówi w rozmowie z KAI bp Jan Kot OMI z brazylijskiej diecezji Zé Doca, położonej w Amazonii. Jako jeden z czterech Polaków, w tym trzech, reprezentujących Kościół w Brazylii, bierze on udział w Synodzie Biskupów nt. Amazonii.
Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2022 ogłosił międzynarodowy konkurs na logo najbliższych Światowych Dni Młodzieży i krajowy konkurs na hymn spotkania młodych. Chętni, którzy chcieliby zaproponować swoją propozycję logotypu mają czas do 29 listopada.
O tym, jak dobrzy i wrażliwi są ludzie, przekonują się każdej godziny. Anna i Marcin Kląskałowie mają troje dzieci. Najstarsza - 6-letnia Małgosia - już po raz drugi w swym życiu walczy z neuroblastomą. Groźna choroba otworzyła serca bardzo wielu ludzi.
Bądźcie naśladowcami Maryi, podobnie jak wasi założyciele, którzy zrozumieli rolę Maryi w dziele odkupienia człowieka, o czym czasami dziś się zapomina. Te słowa zachęty Papież skierował do członków zakonu Sług Najświętszej Maryi Panny (serwitów).
Na popołudniowej kongregacji generalnej ojcowie synodalni zapoznają się z dokumentem końcowym zgromadzenia. Został on zredagowany w języku hiszpańskim i jutro zostanie podany pod głosowanie.
Celibat jest przejawem radykalizmu Ewangelii. Kościołowi w Ameryce Łacińskiej zabrakło odwagi głoszenia tego radykalizmu również ludom tubylczym – uważa kard. Beniamino Stella, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa.
Synod chce, by Kościół w tym regionie miał swe własne amazońskie oblicze. Nie jest jeszcze jasne, jakie środki należy do tego zastosować – mówi ks. Giacomo Costa SJ, sekretarz synodalnej Komisji ds. Komunikacji.
Unia Europejska w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych odgrywa dziś kluczową rolę w ochronie środowiska, jest ekologicznym mocarstwem. W ten sposób kard. Jean-Claude Hollerich wyjaśnia znaczenie obecności na Synodzie Biskupów o Amazonii niektórych hierarchów europejskich.