"Posłowie, nie lękajcie się biskupów". Nie ma się czego bać
Przesłanie watykańskiego Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu, który wezwał do położenia kresu izraelskiej okupacji terytoriów arabskich, spotkało się z dobrym przyjęciem ze strony Palestyńczyków i ostrożną reakcją Izraela.
Zwołanie w roku 2012 Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów, poświęconego problemowi nowej ewangelizacji, zapowiedział dziś Ojciec Święty podczas Eucharystii kończącej Synod dla Bliskiego Wschodu.
Jak przekonać świat do Chrystusa? A może lepiej zapytać, jak przekonać samych siebie?
Jedenastu hierarchów tworzy Radę Specjalną Synodu dla Bliskiego Wschodu. W jej skład obok ośmiu wybranych wczoraj przez zgromadzenie wchodzi trzech hierarchów mianowanych przez Benedykta XVI.
Na konieczność ocalenia i umocnienia obecności chrześcijan na Bliskim Wschodzie wskazali w 44 propozycjach uczestnicy dobiegającego końca w Watykanie Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu.
Soweto market w Lusace pełne jest kontrastów. Miejsce radości i łez, gwałtu i czułości, woli życia i kuszenia śmierci. Przesiąknięte fetorem rozkładu, sfermentowanego piwa i palonych śmieci, jest „domem” dla ponad dwustu dzieciaków, które z różnych powodów znalazły się ulicy.
Synod Biskupów dla Bliskiego Wschodu spełnił pokładane w nim nadzieje, twierdzi koptyjski patriarcha Aleksandrii Antonios Naguib, który 20 listopada zostanie włączony do kolegium kardynalskiego. W wywiadzie dla „L'Osservatore Romano” główny relator Synodu, ocenia znaczenie tego wydarzenia dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie.
Z niezwykle ostrą krytyką islamu wystąpił katolicki biskup obrządku syryjskiego z Libanu podczas trwającego w Watykanie Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu. Zdaniem duchownego "Koran nakazuje narzucanie religii siłą, mieczem".
Relator generalny Synodu Biskupów wraz z sekretarzami specjalnymi i relatorami 10 grup językowych pracuje dziś nad uzupełnieniem schematu propozycji wniesionymi przez uczestników obrad poprawkami.