Nasza podróż do Maroka nie obyła się bez przygód.
W dzień podwójnie nowakowej rocznicy czyli 4.listopada 2011 o godz. 19.00 w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie otwarta zostanie wielka wystawa zdjęć Afryki z czasów Nowaka i Afryki Nowaka.
Nie ma co porównywać. Nasza przygoda trwała pięć tygodni, a nie pięć lat. Przejechaliśmy konno jedynie fragment szlaku, który w siodle przemierzył Kazimierz Nowak.
Pan Abdellah Brah Brahim ma dziś 94 lata, zatem w 1936 roku miał lat 16 i… Oniemieliśmy!!
”Podróżować? Aby podróżować, wystarczy istnieć. Jadę od dnia do dnia jak od stacji do stacji w pociągu mojego ciała lub mojego przeznaczenia, przyglądając się ulicom i placom, gestom i twarzom, zawsze takim samym i zawsze różny, czyli takim, jakie w istocie są pejzaże.
Br. Nestor Dionkoubou o Kazimierzu Nowaku i KapTOURz
Kazimierz Nowak w swoich czasach nie miałby za bardzo czego szukać w tych stronach.
Jedną z najbardziej przewidywalnych okoliczności, jakie mogą wystąpić w czasie podróży przez Afrykę, jest to, że w pewnym momencie na pewno pojawią się nieprzewidziane okoliczności.
Wybrane relacje z 19 etapu sztafety Afryka Nowaka - tym razem trasa wiodła przez Republikę Środkowoafrykańską
Opuszczając gościnne progi plantacji Bosango zastanawiam się nad tym co usłyszeliśmy. Zastanawiam się nad historią Afryki, Kongo i nad wszystkim co zapowiadał Nowak – „…ten kto bagatelizuje siły organizacyjne tubylców, jest bardzo krótkowzrocznym. Afryka czarna żyje – organizuje się i czeka… czeka na chwilę odpowiednią, tak jak czyni to myśliwy…”