Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oznajmił w poniedziałek, iż dysponuje informacjami, że Rosja planuje długotrwały atak na Ukrainę przy użyciu dronów produkcji irańskiej typu Shahed, licząc na wyczerpanie obrony powietrznej i systemu energetycznego Ukrainy.
65 tys. osób oddało w poniedziałek hołd zmarłemu emerytowanemu papieżowi Benedyktowi XVI, którego ciało wystawiono w bazylice Świętego Piotra - poinformował Watykan tuż przed zamknięciem bazyliki. To znacznie większa liczba niż prognozowały wcześniej władze Rzymu, które spodziewały się do 35 tys. osób dziennie.
„Ten rok rozpoczął się bardzo głośno: z aktywnymi atakami rosyjskich rakiet oraz dronów na nasze miasta i wioski” – wskazał dziś abp Światosław Szewczuk. Jak podkreślił hierarcha, epicentrum ostatnich ostrzałów stanowi ukraińska stolica, Kijów, gdzie tylko ostatniej nocy doliczono się prób dokonania zniszczeń przy pomocy 22 bezzałogowych maszyn. Trwają także zaciekłe walki na froncie. Ale my dalej będziemy żyć dla Boga i ojczyzny – zaznaczył zwierzchnik miejscowych grekokatolików.
Plac św. Piotra zapełnił się pielgrzymami, chcącymi po raz ostatni pożegnać Papieża Benedykta. Wspominają spotkania z nim, zatrzymują się nad jego wyjątkową pokorą, mówią o wielkim Papieżu, „który był jak Ojciec”.
Rodzina Ulmów może patronować tym, którzy dziś pomagają uchodźcom - powiedział w trakcie swojej wizyty we Lwowie, metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal. W trakcie II wojny światowej ta rodzina z okolic Przemyśla przepłaciła życiem to, że wpuściła pod swój dach ukrywających się przed Niemcami Żydów.
Emerytowany papież Benedykt XVI zostanie pochowany w Grotach Watykańskich w miejscu, w którym do beatyfikacji w 2011 roku znajdował się grób Jana Pawła II - potwierdził w poniedziałek medialne doniesienia dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.
Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w czwartkowych uroczystościach pogrzebowych emerytowanego papieża Benedykta XVI - poinformowała we wtorek kancelaria prezydenta.
Według długoletniego rzecznika prasowego Stolicy Apostolskiej i dyrektora mediów watykańskich, o. Federica Lombardiego, decyzja o rezygnacji z pełnienia urzędu następcy Apostoła Piotra była podjęta przez Benedykta XVI z pełną jasnością i przekonaniem w obliczu Boga. Papież w sposób rozsądny i pokorny wziął pod uwagę swoje ograniczenia związane z siłami fizycznymi. Widać tutaj także świadomość wielkiej odpowiedzialności, jaką nakłada pełniony urząd dla dobra Kościoła.
Urzekała mnie nieprawdopodobna skromność, pokora i serdeczność Benedykta XVI. Był uważny na drugiego człowieka i jego potrzeby. W rozmowie z Radiem Watykańskim wskazuje na to kard. Konrad Krajewski, który przez cały pontyfikat był jego ceremoniarzem. Obecny jałmużnik papieski podkreśla, że Benedykt XVI uczył przede wszystkim miłości do Kościoła, nawet tego niedoskonałego i mocno poobijanego, wiedząc, że jest to Kościół Chrystusowy.
„Był przekonany, że po rezygnacji Bóg da mu najwyżej rok. Nikt chyba nie doznał większego zdziwienia niż on sam, gdy okazało się, że ten «jeszcze jeden rok to sporo lat»” – tak o Benedykcie XVI mówi jego wieloletni sekretarz abp Georg Gänswein. Podkreśla, że zmarły papież zawsze mocno ufał w pomoc Boga i był przekonany, że Najwyższy da mu dary, których mu brakowało, a których w danym momencie swego życia i posługi potrzebował.