Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w czwartkowych uroczystościach pogrzebowych emerytowanego papieża Benedykta XVI - poinformowała we wtorek kancelaria prezydenta.
Emerytowany papież zmarł w sobotę rano w wieku 95 lat. Jak podał Watykan, śmierć nastąpiła o 9:34, były papież zmarł w dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich, w którym mieszkał od swojej historycznej rezygnacji w 2013 roku.
Żegnamy Benedykta XVI - teksty, analizy, zdjęcia
O pogorszeniu stanu zdrowia Josepha Ratzingera informował w ubiegłą środę papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie. Przez kolejne dwa dni Watykan informował o stabilnym, ale ciężkim stanie pierwszego w dziejach emerytowanego papieża.
We wtorek ciało Benedykta XVI zostało wystawione w Bazylice Świętego Piotra.
Czytaj: Ciało Benedykta XVI w bazylice św. Piotra. Tysiące wiernych oddadzą mu hołd
Benedykt XVI był 265. papieżem i siódmym suwerenem Państwa Watykańskiego. Na stolicy papieskiej zasiadał - jako pierwszy papież z Niemiec od blisko 500 lat - od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku, gdy w wieku 85 lat ustąpił i jako pierwszy przyjął tytuł "papa emeritus".
O zamiarze prezydenta, by wziąć udział w ceremonii pogrzebowej, poinformował PAP 31 szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. "Prezydent Andrzej Duda zamierza wziąć udział w pogrzebie papieża Benedykta XVI, którego uważa za wybitny autorytet moralny oraz jednego z najwybitniejszych ludzi Kościoła naszych czasów. Całe pokolenie Polaków, do którego należy prezydent Duda, pamięta Benedykta XVI również jako przyjaciela Polski i przede wszystkim jako bliskiego współpracownika św. Jana Pawła II" - mówił Kumoch.
Przeczytaj też: Szybka beatyfikacja możliwa również w przypadku Benedykta XVI?
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.