Rządy zgodne z prawdą o człowieku

„Kościół nieustannie przypomina, że prawdziwa demokracja jest formą rządów zgodną z prawdą o człowieku, dlatego demokracja, aby nie przemieniła się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm, musi mieć odniesienie do moralnej podstawy swego funkcjonowania, jaką jest Dekalog” – mówił dzisiaj kard. Stanisław Dziwisz podczas konferencji z okazji trwających w Krakowie obchodów 10-lecia Wspólnoty Demokracji.

Kard. Dziwisz w imieniu Kościoła krakowskiego przywitał gości zgromadzonych na konferencji w ramach trwających w Krakowie obchodów 10-lecia Wspólnoty Demokracji. Hierarcha zaznaczył, że wspólnota Kościoła katolickiego w Krakowie liczy ponad tysiąc lat i przez całe wieki była wpisana w pluralistyczne społeczeństwo miasta i tak też jest dzisiaj. „Cieszymy się, ilekroć możemy podzielić się naszym doświadczeniem harmonijnego współżycia wspólnot i ludzi, niezależnie od ich poglądów politycznych i przekonań religijnych”. Przypomniał, że Polska w ostatnich siedemdziesięciu latach, podobnie jak inne narody przeżywała okresy wzlotów i upadków. „Doświadczyliśmy najpierw horroru II wojny światowej, a następnie kilkudziesięciu lat życia w totalitarnym systemie komunistycznym i ateistycznym, od dwudziestu jeden lat budujemy zręby demokratycznego kraju” – przypomniał.

Podczas wystąpienia kard. Dziwisz postawił pytanie o to, jaka jest rola Kościoła w tym żmudnym procesie dochodzenia do prawdy? Odpowiadając na nie powiedział, że wyraziła się ona „w sprzeciwie wobec systemu, u którego podstaw leżała błędna wizja człowieka i społeczeństwa, która negowała prawdę o człowieku, stworzonym na obraz i podobieństwo swojego Stwórcy jako osoba, czyli podmiot niezbywalnych praw i obowiązków; jako istota wolna, rozumna i powołana do miłości”.

Zdaniem hierarchy Kościół odsłaniał człowiekowi i społeczeństwu prawdę o godności osoby ludzkiej, o jej podmiotowości, bronił przed zniewoleniem ducha, podtrzymywał więzi międzyludzkie, budził nadzieję i umacniał wizję społeczeństwa solidarnego, a czynił to nie tylko nauczając, lecz przede wszystkim tworząc wspólnotę. Metropolita krakowski przywołał jako przykład osobę Stefana Wyszyńskiego, który był duchowym liderem Kościoła i zmagał się z totalitarnym systemem. „U jego boku i w jego szkole wyrastali następni, duchowni i świeccy. Wśród nich młody kardynał krakowski Karol Wojtyła, który 16 października 1978 roku został Biskupem Rzymu i przybrał imię Jan Paweł II” – powiedział kard. Dziwisz.

Wspominając Jana Pawła II hierarcha mówił, że zabrał On ze sobą do Rzymu swoje osobiste i wspólnotowe doświadczenie, a „jako pasterz Kościoła powszechnego, dzięki również swoim niepospolitym zaletom umysłu i serca, służył między innymi tym doświadczeniem całemu światu”. Metropolita zaznaczył także, że papież miał doświadczenie życia w dwóch systemach totalitarnych, dlatego też był szczególnie uwrażliwiony na prawa człowieka „których żadna władza nie może nadawać, a powinna je tylko respektować, bo związane są z przyrodzoną godnością osoby ludzkiej” – podkreślił. Dodał także, że społeczne nauczanie Jana Pawła II, zawierające się w przemówieniach i dokumentach, a zwłaszcza w encyklikach społecznych, docierało do wszystkich zakątków świata, a wzmacniane było podróżami do krajów, w których nie było demokracji. „Od samego początku pontyfikatu prosił, aby się nie lękać i otwierać Chrystusowi na oścież drzwi oraz „granice państw, ustrojów ekonomicznych i politycznych, szerokich dziedzin kultury, cywilizacji, rozwoju” – mówił metropolita krakowski.
 

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
9°C Piątek
noc
6°C Piątek
rano
13°C Piątek
dzień
14°C Piątek
wieczór
wiecej »