Podniesienie kwalifikacji duszpasterzy, reforma gospodarcza i zakończenie lustracji - to najważniejsze wyzwania stojące obecnie przed Kościołem ewangelicko-augsburskim w Polsce.
Spotkanie teologów przebiegało pod hasłem "Wyniki i zagadnienia ekumeniczne w dialogu z luteranizmem i anglikanizmem".
Niedzielna kanonizacja odnowicielki zakonu brygidek przyciąga do Rzymu Szwedów, którzy podobnie jak bł. Maria Elżbieta Hesselblad przeszli drogę nawrócenia z luteranizmu na katolicyzm.
Według najnowszego sondażu, przeprowadzonego przez Ośrodek Badania Opinii Publicznej Łotwy, najwięcej mieszkańców tego kraju przyznaje się do prawosławia, a nie do luteranizmu, uchodzącego dotychczas za wyznanie większości.
W pierwszą Niedzielę Adwentu (30.11.2008) odbyła się uroczystość poświęcenia katedry Św. Piotra i Pawła w Moskwie. Nabożeństwo połączone było z obchodami 440-lecia pojawienia się luteranizmu na ziemiach rosyjskich - informuje serwis www.luteranie.pl
W Norwegii kończy się kilkusetletnia tradycja Kościoła państwowego, którym jest Kościół luterański. W poniedziałek 21 maja parlament będzie głosował nad zmianą konstytucji, co stanie się podstawą dla uchwalenia nowej ustawy o Kościołach.
Z okazji zbliżającego się Święta Reformacji luterański duchowny ze Szczyrku ksiądz Jan Byrt przesłał w czwartek prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu i szefowi Parlamentu Europejskiego Jerzemu Buzkowi pamiątkowe filiżanki z godłem luteranizmu, tzw. różą Lutra.
Ojciec Święty rozważa możliwości i sposoby „uzdrowienia pamięci” w relacjach z luteranami. Ujawnił to ks. prof. Stephan Horn, który uczestniczył w spotkaniu byłych studentów prof. Ratzingera w Castel Gandolfo.
Dwa lata przed jubileuszem 500-lecia reformacji, jej inicjator Marcin Luter będzie miał swój plac w Rzymie. Jego imieniem zostanie nazwane miejsce w parku Colle Oppio w pobliżu Koloseum
Po raz pierwszy na czele Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ameryce (ELCA) stanęła kobieta.