Podniesienie kwalifikacji duszpasterzy, reforma gospodarcza i zakończenie lustracji - to najważniejsze wyzwania stojące obecnie przed Kościołem ewangelicko-augsburskim w Polsce.
Mówił o nich biskup elekt Jerzy Samiec, który jutro, 6 stycznia, zostanie nowym zwierzchnikiem polskich luteran. Uroczystości konsekracji i wprowadzenia w urząd biskupa rozpoczną się w południe w kościele Świętej Trójcy w Warszawie.
Udział w uroczystościach zapowiedzieli przedstawiciele Kościołów ewangelickich z Niemiec, Czech, Słowacji, Szwecji, państw bałtyckich, Ukrainy, Rosji, Wielkiej Brytanii oraz przedstawiciele innych Kościołów, władz państwowych i samorządowych, w tym województwa mazowieckiego. Gośćmi będą także ordynariusz gliwicki bp Jan Wieczorek i biskup pomocniczy warmiński Jacek Jezierski.
W uroczystościach weźmie też udział przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek. Jest on członkiem Kościoła ewangelicko-augsburskiego, pochodzi ze Śląska Cieszyńskiego, gdzie żyje najwięcej polskich luteran.
Uroczyste nabożeństwo połączone z konsekracją i wprowadzeniem w urząd biskupa Kościoła ewangelicko-augsburskiego rozpocznie się o godz. 12.00 w kościele Świętej Trójcy w Warszawie przy Placu Małachowskiego 1. Uroczystościom towarzyszyć będzie pożegnanie ustępującego zwierzchnika polskich luteran, bp. Janusza Jaguckiego oraz o godz. 15.30 koncert w kościele Świętej Trójcy.
Ks. Jerzy Samiec został nowym zwierzchnikiem polskich luteran podczas obrad Synodu Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP, który odbywał się w październiku ub. roku w Warszawie. Zastąpi na urzędzie biskupa Janusza Jaguckiego.
Podczas konferencji prasowej w Centrum Luterańskim w Warszawie bp elekt Jerzy Samiec mówił o najważniejszych zadaniach czekających na niego po objęciu urzędu zwierzchnika polskich luteran. Powiedział, że chce "przedkładać naukę Słowa Bożego ponad wszelkie inne ludzkie mądrości". - Chciałbym w moim życiu, nie rozróżniając go na prywatne i służbę biskupią, kierować się zasadą: czynić wszystko tak, jakbym to czynił w obecności Jezusa Chrystusa - dodał bp elekt Jerzy Samiec.
Bp elekt Samiec ocenił stan kontaktów ekumenicznych z innymi Kościołami chrześcijańskimi w Polsce jako dobry. Stwierdził, że Kościół ewangelicko-augsburski "będzie podążał utartymi i przygotowanymi już wcześniej szlakami", choć zaznaczył, że jest wiele obszarów we wzajemnych stosunkach, które wymagają doprecyzowania.
Za najważniejszą uznał sprawę deklaracji Kościołów na temat małżeństw mieszanych. Ma to być wspólny dokument Kościoła katolickiego i Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Jest on wzorowany na podobnej deklaracji włoskiej, zatwierdzonej przez Stolicę Apostolską.
"W tej chwili chodzi o to, by wypracowane wspólnie stanowisko przyjęto we wszystkich Kościołach i aby podpisane dokumenty móc stosować w życiu" - stwierdził bp elekt Samiec. Podkreślił, że głównym punktem tego stanowiska jest to, by narzeczeni mogli sami, bez nacisków zewnętrznych, podejmować decyzję, w którym Kościele będą zawierali ślub i wychowywać dzieci. - Chodzi o to, by poszanować godność obu stron - powiedział.
"Jestem przekonany, że wszystkie Kościoły przyjmą taki dokument jako swój własny" - dodał bp elekt Jerzy Samiec.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.