Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpoczyna się III Kongres Kultury
Chrześcijańskiej. Dziś doktoraty honoris causa KUL otrzymają prof. Andrea
Riccardi i abp Tadeusz Kondrusiewicz
Prof. Andrea Riccardi
Ur. 1950, historyk, wykładowca Tierza Universitá w Rzymie, specjalista w zakresie nowożytnej i najnowszej historii Kościoła. Autor wielu książek, z których dotychczas w polskim tłumaczeniu ukazały się „Stulecie męczenników. Świadkowie wiary XX wieku” i „Bóg się nie boi. Moc ewangelii w zmieniającym się świecie”.
Założyciel Wspólnoty Św. Idziego (Sant’ Egidio). Wspólnota liczy ponad 40 tys. członków. Podejmuje szereg inicjatyw: od opieki nad bezdomnymi, poprzez odwiedzanie więźniów, po animowanie wielkich spotkań międzynarodowych i mediacje w konfliktach politycznych (np. w 1992 r. negocjatorzy ze Wspólnoty doprowadzili do podpisania porozumienia kończącego wojnę domową w Mozambiku). Od 1987 r. Wspólnota organizuje coroczne spotkania przedstawicieli różnych religii modlących się - każdy według własnej tradycji - w intencji pokoju.
Abp Tadeusz Kondrusiewicz,
metropolita mińsko-mohylewski
Ur. 3 stycznia 1946 r. w Odelsku na Białorusi. Po ukończeniu szkoły średniej w Grodnie, studiował tam matematykę, a następnie architekturę w ówczesnym Leningradzie. Pracował jako architekt w Wilnie. W 1976 r. wstąpił do seminarium duchownego w Kownie. Święcenia kapłańskie przyjął 31 maja 1981 r. z rąk bp. Liudasa Povilonisa. Był m.in. wikariuszem w Druskiennikach i w parafii św. Teresy przy Ostrej Bramie w Wilnie.
W 1988 r. został proboszczem parafii Matki Bożej Anielskiej w Grodnie i rektorem tamtejszej fary. W tym samym roku na kowieńskim Wydziale Teologicznym uzyskał doktorat z teologii. Jest też magistrem prawa kanonicznego. 10 maja 1989 r. Jan Paweł II mianował go administratorem apostolskim „ad nutum Sanctae Sedes” (podległym bezpośrednio Stolicy Apostolskiej) diecezji mińskiej i wszystkich katolików na Białorusi. Był pierwszym od 62 lat biskupem katolickim na tych ziemiach. Sakrę przyjął z rąk papieża 20 października 1989 r. w bazylice św. Piotra w Watykanie.
Był jednym z założycieli grodzieńskiego seminarium duchownego. Dwa lata później, 13 kwietnia 1991 r. bp Kondrusiewicz został arcybiskupem i administratorem apostolskim dla katolików obrządku łacińskiego w europejskiej części Rosji, a 11 lutego 2002 r. - metropolitą archidiecezji Matki Bożej w Moskwie. Przez dwie kadencje był też pierwszym w historii przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich Federacji Rosyjskiej (1999-2005). W grudniu 2007 roku objął funkcję metropolity mińsko-mohylewskiego.
«« | « |
1
| » | »»