Komisja Europejska nie jest przygotowana na kryzys uchodźczy wywołany przez agresję Rosji wobec Ukrainy - informują PAP unijni dyplomaci. "Skala kryzysu jest gigantyczna, a działań Komisji nie widać. Po trzech tygodniach wojny KE nie przekazała państwom UE żadnych konkretnych środków. Są tylko deklaracje" - mówi PAP jeden z unijnych dyplomatów.
Rosja prowadzi ofensywę nie tylko przeciwko naszym miastom, ale przeciwko podstawowym ludzkim wartościom - powiedział w przemówieniu przed połączonymi izbami Kongresu USA prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak dodał, pomagając Ukrainie, USA pomogą Europie i całemu światu.
21 osób zginęło, a dziewięć zostało rannych na skutek poniedziałkowego ostrzału wieży telewizyjnej w obwodzie rówieńskim na zachodzie Ukrainy - poinformował w środę szef władz regionu Witalij Kowal w nagraniu zamieszczonym w serwisie YouTube.
Rakiety balistyczne krótkiego zasięgu Iskander-M, którymi Rosjanie ostrzeliwują Ukrainę, są wyposażone w wabiki, mające utrudniać ich zestrzelenie i zakłócać działanie obrony przeciwrakietowej - informuje dziennik "New York Times", powołując się na źródła w amerykańskim wywiadzie.
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie bombardowały Charków i Mariupol, a obwód chersoński jest na skraju katastrofy humanitarnej - podsumowuje w środę sytuację w regionach Ukrainy portal Ukrainska Prawda, powołując się na informacje władz regionalnych.
Ciała dwóch osób wydostały ukraińskie służby ratunkowe w ciągu ostatniej doby spod gruzów ostrzelanych budynków w Charkowie na wschodzie Ukrainy - poinformowało biuro prasowe Służb ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodzie charkowskim.
W 21. dniu rosyjskiej agresji ukraiński sztab generalny informuje o dalszych atakach rakietowych i bombowych wroga na cele cywilne. Zapewnia, że strona ukraińska utrzymuje pozycje, a w niektórych regionach zdołała przejść do kontrataku.
80 lat temu, w nocy z 16 na 17 marca 1942 r., Niemcy rozpoczęli likwidację getta w Lublinie, wysyłając Żydów do obozu zagłady w Bełżcu. Wydarzenia te zapoczątkowały akcję "Reinhardt" - zaplanowaną przez okupantów zagładę Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa.
Premier Ukrainy Denys Szmyhal ocenił, że wizyta szefów rządów Polski, Czech i Słowenii to "odważny krok prawdziwych przyjaciół". "Rozumiemy, że to jest krok w celu pomocy nam za wolność i czujemy, że nie jesteśmy sami w tej walce" - stwierdził Szmyhal.
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) w Hadze ma zdecydować w środę o wydaniu środków tymczasowych w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Z wnioskiem przeciwko Federacji Rosyjskiej wystąpiła Ukraina, która domaga się wstrzymania ataku na swój kraj.