Liban: Chrześcijanie potrzebują pomocy

Potrzebę współpracy katolików, prawosławnych i protestantów dla zapobieżenia emigracji chrześcijan z Bliskiego Wschodu podkreślił zwierzchnik maronitów, przyjmując wczoraj patriarchę Moskwy i Wszechrusi.

W ostatnim dniu swej bliskowschodniej podróży, która objęła Syrię i Liban, Cyryl I odwiedził patriarchę Bécharę Boutrosa Raï w jego siedzibie w Bkerke koło Bejrutu. Trwa tam od 14 do 17 listopada 20. sesja Rady Katolickich Patriarchów Bliskiego Wschodu. Obaj hierarchowie spotkali się już w poniedziałek 14 listopada u prezydenta Libanu Michela Sleimana.

Na wczorajszym spotkaniu z Cyrylem maronicki patriarcha zaproponował Cerkwi rosyjskiej współpracę celem ochrony obecności chrześcijan na Bliskim Wschodzie i zapobieżenia ich emigracji. Béchara Boutros Raï wyraził zaniepokojenie wstrząsami politycznymi w tym regionie. Obawia się on, że „arabska wiosna” może doprowadzić do władzy ugrupowania zagrażające stabilizacji i współistnieniu. Zwierzchnik katolików obrządku maronickiego przypomniał, że bliskowschodni chrześcijanie nie cieszą się pełnią praw obywatelskich, zwłaszcza gdy chodzi o wolność wyznania i kultu, mimo iż wnoszą wkład w rozwój społeczeństwa razem z umiarkowanymi przedstawicielami islamu. Nawiązując do konfliktu izraelsko-palestyńskiego i arabsko-izraelskiego, przypomniał rezolucje ONZ z 1948 r., które przewidują powrót uchodźców palestyńskich do pierwotnych miejsc zamieszkania. Żądanie Izraela, by zostać uznanym przez społeczność międzynarodową za „państwo żydowskie”, określił jako „bardzo niebezpieczne”.

Podczas wizyty w Libanie prawosławny patriarcha moskiewski wyraził zaniepokojenie narastaniem chrystianofobii w krajach Bliskiego Wschodu, a zwłaszcza sytuacją chrześcijan w Iraku, Egipcie i Libii. Cyryl opowiedział się, zgodnie ze stanowiskiem rządu Rosji, za wprowadzaniem zmian politycznych w oparciu o dialog i bez ingerencji z zewnątrz. Podkreślił potrzebę uwzględniania mniejszości, takich jak chrześcijanie. Zdaniem obserwatorów podróż zwierzchnika rosyjskiego prawosławia do Syrii i Libanu wpisuje się w wysiłki polityczne Kremla, by odegrać rolę mediacyjną na Bliskim Wschodzie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  20°C Wtorek
  rano
  25°C Wtorek
  dzień
  26°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  wiecej »