Maria Ślązak została wybrana na wiceprezydenta Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE). Jest pierwszą osobą z Polski w kierownictwie największej europejskiej organizacji prawników, zrzeszającej około miliona osób.
Poinformowała o tym PAP w sobotę Krajowa Izba Radców Prawnych. Jak podkreślono, fakt, że mec. Ślązak została wiceprezydentem CCBE oznacza, iż niebawem stanie się ona prezydentem tej organizacji - tak bowiem dzieje się w przypadku każdego nowo wybranego wiceprezydenta CCBE.
Marię Ślązak wybrano jako wspólną kandydatka obu polskich samorządów zawodów prawniczych: radcowskiego i adwokackiego, które wspólnie zabiegały o poparcie dla polskiej kandydatury. Ona sama jest wpisana zarówno na listę adwokacką, jak i radcowską.
CCBE to największa i najbardziej licząca się organizacja zrzeszająca prawnicze zawody w Unii Europejskiej i z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Reprezentuje blisko milion prawników. Za główne zadanie stawia sobie reprezentację organizacji członkowskich wobec instytucji europejskich. Pełni też rolę doradczą przy Radzie Europy. Krajowa Rada Radców Prawnych i Naczelna Rada Adwokacka od kilku lat są członkami CCBE.
Mecenas Anne-Brigitte Gammeljord z Danii, była Prezydent CCBE w 2009 r., wyraziła przekonanie, że działalność jej następczyni umocni pozycję organizacji. "Ponadto jestem bardzo zadowolona, że wraz z jej wyborem CCBE od dwóch lat utrzymuje parytet pomiędzy obiema płciami w Prezydencji, co nawet dzisiaj jest raczej rzadkością" - dodała.
Sama mec. Ślązak deklaruje, że myślą przewodnią jej pracy w CCBE będzie solidarność. "Wewnętrzna, jako wzajemne wspieranie się członków CCBE w obronie fundamentalnych wolności zawodu, oraz solidarność zewnętrzna, jako pomoc dla prawników spoza Unii Europejskiej w ich dążeniu do praworządności w ich krajach, w tym zwłaszcza do zapewnienia każdemu obywatelowi, niezależnie od jego sytuacji materialnej, dostępu do pomocy prawnej" - oświadczyła.
Wezwała też do solidarności z prawnikami na Białorusi i w Gruzji, doświadczającymi szykan ze strony państwa naruszającego prawa człowieka. Chce również nawiązać kontakty z adwokaturami z krajów basenu Morza Śródziemnego. "Tegoroczne rewolucje i zmiany w tych państwach pokazały, jak wielkie jest tam pragnienie wolności, praworządności i ochrony praw człowieka oraz jak znaczącą rolę w tych wydarzeniach odegrali prawnicy" - podkreśliła.
"To ogromne wyróżnienie dla naszego kraju, samorządu radców prawnych i samorządu adwokackiego. Działając wspólnie, udało nam się dokonać rzeczy, która jeszcze niedawno wydawała się niemożliwa - Polka (...) Decyzja ta podnosi prestiż nie tylko polskich środowisk prawniczych, stawiając nas na równi z potęgami europejskiego świata prawników, ale również podnosi znaczenie Polski w oczach tysięcy obywateli Unii Europejskiej. To cieszy i napawa dumą" - powiedział PAP prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz.
Mecenas Maria Ślązak jest absolwentką wydziału prawa na UMK w Toruniu oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa podatkowego w SGH, studium prawa europejskiego Uniwersytetu w Cambridge, odbyła też staże zawodowe w USA, Kanadzie, Danii i Irlandii.
Od 1991 r. posiada własną kancelarię, w ramach której prowadzi obsługę prawną polskich i zagranicznych podmiotów gospodarczych m.in. w zakresie obsługi procesów inwestycyjnych, łączenia spółek i nabywania przedsiębiorstw, przygotowywania i oceny kontraktów, udziału w negocjacjach, obrotu nieruchomościami. Jest arbitrem Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie oraz Sądu Arbitrażowego przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
Jest inicjatorką powołania Przedstawicielstwa Krajowej Rady Radców Prawnych w Brukseli, pierwszej tego typu placówki samorządów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, oraz przynależności KRRP do takich organizacji jak Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) i Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawników (IBA). Obecnie przewodniczy polskiej delegacji Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE), reprezentuje KRRP w komitetach i grupach roboczych CCBE.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.